Tavizsiz, Etkileyici, Alabildiğine Rock’n Roll:  The Ringo Jets “Open Sesame”

Boğaç Gökmen

 

Yerli rock’n roll sahnesinin son dönemdeki nadide temsilcilerinden The Ringo Jets, yeni mahsullerini içeren “Open Sesame” ile ses getirme garantili bir albüme imza atıyor.

2014’de kendi isimlerini taşıyan albümlerini Tantana Records etiketiyle yayımlayan topluluk, sonrasında da o güne dek yayımladıkları her şeyi toparladıkları âdeta bir koleksiyon seti kıvamındaki “Assorted”ı 2016’da piyasaya sürmüştü.

Yakıtını 60’lı ve 70’li yılların rock’n roll tavrı üzerine inşa ettikleri organik stoner ve garage rock karışımından elde eden Tarkan Mertoğlu, Lale Kardeş ve Deniz Ağan üçlüsünden kurulu ekip, bu sayede dinleyiciyi kendi evrenlerindeki ilgi çekici maceralara sürüklüyor.

Cayır cayır çalmak tabirinin üzerlerine epey yakıştığı elbiseler tasarlıyor ve bu estetik anlayışı dinleyiciyle paylaşırken de eli açık davranmaktan çekinmiyor The Ringo Jets. Öyle ki yeni albümle de istim üstündeki ritim zenginliği, beste yapılarındaki ateşi yerinde tutum buram buram hissediliyor.

Lafı dolandırmayan rock’n roll cümlelerine topyekûn hakim, enerjisi ve keyfi yerinde, eh biraz da tokatlayan kuvvet noktalarına yerleştirilmiş, kıvamı tutmuş bir albüm olarak öne çıkıyor “Open Sesame”.

Uzun süre önce albümden ilk çıkan ve tadı damaklarda kalıcı lezzet bırakan “Full Stash” paylaşıldığından bu tarafa yana yakıla yolu gözlenen albümden süzülen sesler çevreye yayıldığı anda türlü şekillere bürünüyor. Tabiatıyla, dinleyicinin hâletiruhiyesine göre kılık değiştiren bu melodik şekiller “Spiral” ve “The Baba” ile farklı tonlara tırmanırken isteyeni bol şarkılardan olacağı şüphesiz “Ride The Wave” ile hep bir ağızdan söylenecek coşku makamlarına kuruluyor.

Açılışı yapan “Vainglorious” ve “Up Rise”dan oluşan sert ikilinin ardına eklenen “Shining Brew” ile 70’lerin tam orta yerine yumuşak bir iniş gerçekleşiyor. “Pluto” ve “Lady Wolf” tam da grubun kişiliğini, âdeta künyesini ele verirken kapanışı “Pengo Pengo” ile bir rock’n roll şamanı kılığında bitirmek albümü başa döndüren dürtüyü ateşliyor.

The Ringo Jets’in tavizsiz garage soundunun, soul, funk ve saykodelik bir zaman yolculuğuna davetiye çıkartan etkisi, geçen yarım saati aşkın süreyi film şeridi gibi zihinden geçirirken şimdiden yeni şarkıların kapısını açacak parolayı da kendi içinden üretiyor, “Open Sesame”.

tr_TRTurkish