Soft Analog’un İlk Konsept Albümü ‘’Dans İllüzyon’’ Yayında

“Değişimi reddeden, bir illüzyona sarılır. Değişimi kabul etmenin yolu, onun dansına katılmaktır.”

Tarzları ile büyük bir hayran kitlesi yaratmayı başaran alternatif pop ikilisi Soft Analog, yoğun ve titiz bir kayıt sürecinin ardından ilk konsept albümleri ‘’Dans İllüzyon’’u 20 Ekim Cuma günü takipçileriyle buluşturdu.

Yeni nesil müziğin önemli temsilcileri arasında gösterilen ve yaptıkları deneysel çalışmalar ile beğeni çıtasını her geçen gün yukarı taşıyan Soft Analog, “Dans İllüzyon”da synthwave, disco, dream pop ve rock türlerini barındıran, birbirinin devamı niteliğinde ancak farklı kesitlere dayalı toplam on bir şarkıdan oluşan bir ‘dönüşüm hikayesi’ aktarıyor.

Yarattıkları dünyayı dinleyicileri ile paylaşırken konsept işler üretmeye özen gösteren ikili, “Dans İllüzyon” albümünde toplumsal yabancılaşma ve değişim ile kilit rol oynayan bir farkındalık evreni kurguluyor. Albümlerindeki bilim kurgu öğeleri ve metaforlar ise anlatımlarını güçlendiren temel bir ifade olarak dikkat çekiyor.

“Dans İllüzyon”da daha önce yayımlanan Tuzak, KAÇ, İstila, Tanıdık Bir Koku ve Beni Saran Bi’ Boşluk şarkılarıyla dinleyicilerini heyecanlandıran ve albüme dair müzikseverler karşısında yoğun bir beklenti oluşturan Soft Analog, projesinin devamında; Değişim İçin Tıkla, Kötünün Daha Beteri, Canavar (Feat. Vaa), Hatırlarım Seni, Uyan (Dibe İnen Aydınlanır) ve Dans İllüzyon ile albümün hikayesini tamamlıyor. Albümün tamamının söz ve müzikleri İdil Tavşanlı ve Ömer Çelik’in ortak imzasını taşıyor.

Soft Analog çıkardıkları debut albümleri, “Dans İllüzyon” hakkında şu açıklamayı yapıyor; ‘’Hikaye, ana karakterin önem verdiği biri tarafından reddedilmesiyle başlar. Bu olay sırasında karşısındaki kişinin bir canavara dönüştüğünü gördükten sonra, şehrindeki diğer herkesin de aynı biçimde olduğunu fark eder. Panikle bu yeni evreni terk etmeye çalışır, yalnızlık ve umutsuzlukla yüzleşir. Şarkılarda, karakterin içsel çatışmaları, yabancılaşma, çıldırma hissi ve direnç gösterdiği değişim teması üstünde durulur. Canavarlar, toplumsal yabancılaşmayı sembolize eder ve değişimin habercisidir. Şarkılarda canavarları temsil eden sesler ve cümleler yer alır. Hikayenin sonunda karakter, kendini keşfetmenin, değişimi kabul etmenin ve sevginin çözüm olduğunu anlar. Eve dönüşünde her şey normale dönmüş gibi görünür, ancak karakter artık canavarlardan bir parça taşır.’’

2019 yılında Ankara’da İdil Tavşanlı ve Ömer Çelik tarafından kurulan yeni nesil müziğin başarılı figürlerinden Soft Analog, yerel enstrümanlarla Disco, Dream pop, Electro-dance pop ve Synthwave tarzlarını birleştirerek Türk ezgilerini elektronik müzikle harmanlıyor. İlham kaynakları, özellikle synthesizerlar, drum machineler ile 80’ler ve 90’ların seslerinden geliyor.

Konsept bir albüm olan “Dans İllüzyon” kostümleri ve görsel şovuyla ilk kez 1 Kasım Çarşamba günü Zorlu PSM konseri ile seyircilerle buluşacak. Bu hikayenin anlatıcısı olan Soft Analog hazırladığı kostümler, sahne tasarımları ve görsel şovunu Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki lansmanlar ile sunmaya başlayıp, “Dans İllüzyon” konserlerini göz alıcı bir müzik şöleni eşliğinde yıl boyunca sürdürecek. 

Soft Analog’un 20 Ekim tarihinde hayranları ile buluşturduğu “Dans İllüzyon”, Apartment Disco etiketiyle tüm dijital müzik platformlarında yayında!

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish