Onlar En İyiler “12 Kadın Gitarist”

Onlar müzik dünyasının fırtına gibi esen kadınları. Özellikle rock/metal tarzı yoğunlukta olmak üzere adlarında sıkça söz ettiriyorlar. Kimini sahnelerden, kimini milyonlarca izlenen videolarından biliyoruz. Uzun saçları, bakımlı oluşları ve kadınlığın bütün doğasıyla müzikle bütünleşerek olağanüstü işler yapıyorlar. Elektro gitarın kadın yüzlerinden en iyi -bana göre- on ikisini derledim. Siz listeyi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz…

1- Orianthi – Orianthi Paraganis, 1985 doğumlu. Kadın elektrogitaristlerin en profesyoneli ve bana göre kraliçesi. Onu Michael Jackson’un meşhur “Beat It” şarkısındaki solo ile tanıdık. Richie Sambora ile konserlere çıktı, Michael Jackson ve  Alice Cooper’ın gitaristliğini yaptı. Jimi Hendrix’in “Wodoo Child” ve Mary J. Blige’in Led Zeppelin’den coverladığı “Stairway to Heaven”daki solo yorumları mükemmel. PRS (Paul Reed Smith) marka gitar kullanıyor.

2- Emily Hastings – Cover Sanatçısı / Genelde Gibson Les Paul kullanıyor. Heavy-metal yorumlarında ise Jackson gitar tercih ediyor. Solo performanslarının yanı sıra Warleyson Almeida ile yaptığı gitar düetleri ile de karşımıza çıkıyor.

3- Laura Cox – Kullandığı gitarlar; Gibson SG / Fender Telecaster / Gibson Les Paul . Kendi adını taşıyan bir blues/rock grubu, facebook’ta da 141.000 hayranı var.

4- Giulia Marta Vallar – Onu bazen masanın üzerinde bağdaş kurarak, bazen yatağın üstünde ayakta attığı gitar sololarından tanırsınız. Suhr gitarı sanırım onun en sevdiği marka.

5- Juliena Vieira  – Fender kullanıyor. Enter Sandman yorumu 10 milyondan fazla izlenmiş.

6- Arial Bellvalaire Youtube’a attığı 1dakikadan kısa soloları koyuyor. Sahneye de çıkan Bellvalaire gitarı ile attığı sololarda reklamlarda da rol almış

7- Julietta Valduriez – 1987 doğumlu Fransız gitarist sololarında ağırlıklı Gibson SG tercih ediyor.

8- Jessica Gardlund – Yeteneği kadar seksiliğini de ön plana çıkaran Gardlund youtube’da “hottest, sexist female guitarist” olarak paylaşılıyor. Kendi şarkılarını da yorumlayan Gardlund kliplerinde “Ernie Ball Music Man” gitarlarını tercih ediyor. Jessica Gardlund çok da iyi banjo çalıyor.

9 – Cissie Goumare – Sıkı bir Metallica yorumcusu. Gibson LPJ en favori gitarı. Kendisini youtube’ta “Cizzie” hesabından takip edebilirsiniz

10 – Mira Fana – Malezyalı Mira Fana sıkı bir Gibson’cı. Suara Kita isimli bir de grupta çalıyor ve konserler verip festivallere katılıyorlar.

11- Alexandra Maiolo.  İbanez’iyle Satriani yorumlamayı, Gibson’u ile blues çalmayı seviyor.

12 – Joanna Connor. Bu listeye görünüm olarak uymasa da yetenekte birçoğunu geçebilir. İyi bir profesyonel ve çok iyi bir bluescu.

tr_TRTurkish