En Nihayetinde Yeni Tool Albümü “Fear Inoculum” ile Baş Başayız

Son yıllarda, sıklıkla da yeni albüm söylentileriyle hayatımızda yer alan alternatif rock/metal sahnesinin nadide topluluklarından Tool, nihayet yeni albümüyle baş ucumuzdaki yerini aldı.

Geçtiğimiz Mayıs ayı itibarıyla topluluk cephesinde bir takım hareketliliklerin gözlenmesiyle birlikte önce, aynı ay içindeki turne kapsamında Jacksonville, Florida’daki konserde yeni albümde yer alacak “Descending” ve “Invincible” isimli iki şarkıya yer veren grup ardından da turnenin Alabama ayağında albüm yayın tarihini sahne arkasındaki ekrana yansıtarak duyuruyordu.

Evet, yeni Tool albümü 30 Ağustos’ta piyasaya sürülecekti.

Temmuz ayı sonuna geldiğimizde ise bir başka nefis haber ile topluluk, mesafeli durmaya çalıştığı dijital dünyadaki yerini alarak albüm kataloğunu dijital servis sağlayıcılar aracılığıyla paylaşıma açıyordu.

Tool özelinde düşündüğümüzde ve yıllardır gruptan somut ve olumlu hamleler bekleyen dinleyicinin gözünden baktığımızda yeni albüm mevzusunda beklenen adımlar atılmaya başlanmıştı.

Resim

Dikkatleri giderek topluluğun üzerine çeken bu dönem, çok uzun zamandır yolu gözlenen yeni albümlerinden ilk kayıt, aynı zamanda da albümün isim şarkısı olan “Fear Inoculum”un paylaşılmasıyla bugüne dek geliyordu.

Ve şimdi nihayet, 2006 tarihli “10,000 Days” albümünden bu yana kulak vereceğimiz ilk yeni kayıtları içeren Tool’un beşinci stüdyo albümüyle baş başayız.

13 yılın ardından yayımlanan, fiziki sürümde yedi, dijital versiyonda ise üç bonus artısıyla on şarkının yer aldığı, on dakikayı aşan şarkı uzunlukları ve 79 dakikayı aşan süresiyle “Fear Inoculum”, ilk intibada beklediğimize değecek gibi görünüyor, hatta birkaç dinleme sonrası göreceksiniz ki daha ilerisine de geçiyor.

Albüm, Tool’dan beklenen ince detayların, zamanın nasıl geçtiğini unutturacak melodik katmanların eşliğinde defalarca dinlemeyi hak eden karakteristik şarkıların varlığı ve dinleyiciyi doyuracak progresif içeriği ile tatminkâr bir dinleme süreci vadediyor.

Yapımcılığını topluluğun üstlendiği, mühendislik ve mix aşamalarında ise grubun “10,000 Days” albümünde de birlikte çalıştığı Joe Barresi’nin imzası olan albümü şimdiden yılın en’leri listelerinde görmeye hazır olalım.

tr_TRTurkish