Edward Sharpe & The Magnetic Zeros’dan PersonA Deneyimi

Bugünlerde şöyle değişik lezzetlerde, içinizde farklı noktalara dokunabilecek yeni bir şeyler dinlemek istiyorsanız tam konusuna geldiniz.

Los Angeles, California’lı indie-folk grubu ‘Edward Sharpe & The Magnetic Zeros’ dördüncü albümleri ‘PersonA’ ile huzurlarınızda.

İçerik olarak konularını solist Alex Ebert’ın rehabilitasyon merkezinde geçirdiği dönemde kurguladığı, insanlığa yardım etmek için gönderilen hayali mesih karakter Edward Sharpe öyküleri oluşturuyor diyebiliriz.

Altmışlı ve yetmişli yılların saykodelik folk türünün etkilerini taşıyan şarkı yapıları hatta hayat tarzları ile adlarından söz ettiriyorlar. Hippie olgusunu canlı tutuyorlar bir yerde. Bu durum sahne performanslarında da bariz şekilde görülüyor.

2007’de bir araya gelen ve on kişilik kadrodan oluşan grup 2009 yılında ilk aibüm ‘Up from Below’u yayımlıyor. Albümde bulunan ‘Home‘ parçası  büyük ilgi topluyor. Ardından 2012’de ‘Here’ ve 2013 yılında da ‘Edward Sharpe & The Magnetic Zeros’ albümleri hatırı sayılır başarılar yakalamalarını sağlıyor.

Yeni albüm ‘PersonA’ya geldiğimizde ardı ardına başarılı ve iyi parçalardan oluşmakta. Müziklerinin detaylardaki başarısının bu çalışmayla bir seviye daha yukarıya taşınmış olduğunu düşünüyorum.

Açılışı yapan parça ‘Hot Coals’ başka bir diyardan sesleniyor, değişken yapısı ve harikulade vokal teknikleriyle leziz. Kesinlikle ‘Uncomfortable’a ayrı bir yer ayırın. ‘No Love Like Yours’ başka türlü renkler içeren bir parçayken ‘Wake Up The Sun’ dikkatlerden kaçmaması önem arz eden derin soluklu parçalardan. ‘Let it Down’ incecik melodileri ve ‘Perfect Time’ın kocaman bir ballad olmasıyla karnınızın ortasına oturabilir.

Birçok farklı müzik türünden işlemeler yakalayabileceğiniz, genel itibariyle de her şeyden uzak bir yerlerde nefeslenmenize vesile olacak bu albümü ıskalamayın derim.

Edward Sharpe and the Magnetic Zeros – Hot Coals

Edward Sharpe and the Magnetic Zeros – Home

Edward Sharpe and the Magnetic Zeros – No Love Like Yours

What's your reaction?

tr_TRTurkish