Büyük Besteci Çaykovski Hakkında 12 Bilgi

Romantik çağın en büyük bestecilerinden biri olan Çaykovski hakkında ne biliyorsunuz? Aşağıdaki büyük besteci hakkında akılda kalıcı ilginç bilgiler bulabilirsiniz.

Tchaikovsky Statue in Wotkinsk

 1. DoğumuÇaykovski, 1840’da Rusya’nın Kamsko-Votkinsk kentinde dünyaya geldi. Şehir artık Çaykovski müzesine ev sahipliği yapıyor ve bestecinin bir heykeli var.

tchaikovsky's family

 1. Büyük ailesiÇaykovski’nin dört erkek ve bir kız kardeşi vardı. Nikolai, Ippolit, ikizler Anatoly ve Modest ve babasının ikinci evliliğinden olan Alexandra ile kan bağı bulunmayan üvey kız kardeşi Zinaida.

young tchaikovsky child

 1. Çaykovski’nin çocukluğuÇaykovski, genç yaştan itibaren dil öğrendi. 6 yaşına geldiğinde mürebbiyesinden Almanca ve Fransızca öğrenmişti.

Pyotr Ilyich Tchaikovsky

 1. Annesinin kuzusuydu

Melankolik bir genç olan Çaykovski’nin, annesinin onu yatılı okula bıraktığında hareket eden arabaya asılıp, arabayı çekmeye çalıştığı ve harap olduğu biliniyor.

Tchaikovsky and lover

 1. MemurduÇaykovski, bir yedek planı olarak müzik kariyerine henüz başlamamışken devlet memuru olarak eğitim gördü. 19 yaşındayken sivil hizmete başladı. Altı ay içinde genç bir asistandı, bundan iki ay sonra kıdemli bir asistan oldu, ama neyse ki müzik kariyerinin oluşması için memuriyet kariyerinden vazgeçti.

romantic operas and ballets

 1. Bir isim meselesiÇaykovski’nin balesi Uyuyan Güzel, farkında olmadan hararetli bir marka tartışması haline geldi. Walt Disney Company hâlihazırda Çaykovski’nin eserindeki kahramanın ismi olan “Princess Aurora” ismi için patent başvurusu yapmış durumda ve hala karar almayı bekliyor (ve aynı zamanda 1959’daki aynı film için Disney’in ödünç aldığı film adı).

Tchaikovsky

 1. Doktor ÇaykovskiÇaykovski 1893’de Cambridge Üniversitesi’nden onursal dereceye layık görüldü. Fahri doktor arkadaşları Saint-Saëns ve Bruch’le bir öğle yemeğinden sonra orada kendini ne kadar iyi hissettiğini söyledi: “Çoğu orta çağdan kalan manastırlara benzer kolejleri ile Cambridge, görgü ve gelenekleriyle ayırt edilir. Uzak geçmişi hatırlatan binaları çok olumlu bir etki yaratıyor.”

The Nutcracker: Royal Ballet

 1. Fındıkkıran için çıldırmadılar

Çaykovski’nin heyecan verici, neşeli Fındıkkıran’ı, ilk kez 1892’de gösterildi. Bugün eleştirmenlerin büyük beğenisine karşın eleştirmenler prömiyerinden sonra yerden yere vurulmuştur. Neyse ki, Çaykovski’nin yenilikçi tarafı biraz daha olumlu karşılanmıştı. AFP FOTOĞRAF / JOHN D MCHUGH

Tchaikovsky

 1. Bağımsızlığı seviyordu

Çaykovski,iş duygusal konulara geldiğinde kötü bir adamdı. Antonina Miliukova adlı öğrencisiyle evlendiği anda yaşadığı şeyin kendisine uygun olmadığını fark etti: “Şüphesiz ki birkaç ay sonunda delirmiştim ve şimdi ancak tamamen iyileştiğimde ben, kısa süren çılgınlığım boyunca yaptığım her şeyle nesnel olarak ilişki kurmayı öğrendim. ”

Tchaikovsky

 1. Eleştirmen ÇaykovskiÇaykovski, müzik kariyerini desteklemek maksadıyla, bir müzik eleştirmeni olarak çalışmaya başladı. Eleştirel düşüncelerinin hedefleri arasında zayıf birer besteci olduğunu düşündüğü Schumann ve Brahms vardı.

black cloud

 1. DepresyonÇaykovski’nin hayatı hiçbir dönemi kolay geçmedi. 1854 yılında annesinin öldümü ve Nadezhda von Meck’le olan 13 yıllık ilişkisinin bitmesinden sonra yaşamı boyunca depresyon acısı çekti.

tchaikovsky piano

 1. Gizemli bir ölümÇaykovski’nin 1893’deki ölümünü çevreleyen çok fazla spekülasyon oldu. Ölümü, 6. Senfoni’nin (en tutkulu eserlerinden biri) galası yapıldıktan yalnızca dokuz gün sonra gerçekleşti ancak farklı kaynaklar olayı koleraya ya da içki ve sigara içmesine bağlıyor ve bir de intihar ettiğinden şüphelenenler var.

 

kaynak: classicfm

tr_TRTurkish