Deniz Tekin, Geeva Flava ve Dilan Balkay “Mana” EP ile Huzurlarınızda

Yeni nesil müziğin en başarılı temsilcileri Deniz Tekin, Geeva Flava ve Dilan Balkay’ı buluşturan “Mana” EP Balbazar Records etiketiyle dinleyiciyle buluştu. Üç şarkının yer aldığı EP’deki tüm sözler Deniz Tekin; müzikler ise Deniz Tekin, Dilan Balkay ve Geeva Flava imzası taşıyor.

Hayyam Stüdyoları’nda gerçekleşen kayıtlarda basta Aybars Gülümser, davulda Atakan Türkan, gitarda Arda Semercioğlu ve Deniz Tekin, trompette Dilan Balkay ve Yılmazcan Ersayın, klavyede Burak Erensoy yer aldı. Promo fotoğrafları Duru Börü tarafından çekilen kısa çaların, mix ve mastering’i Aybars Gülümser imzalı.

Mana EP’de yer alan üç şarkı “Bir Vahayı Deniz Sandım” etrafında birleşiyor. İnsanın olayları ve diğer insanları değerlendirirken yarattığı ve yeniden yarattığı birtakım döngüsel sanrılardan yola çıkan ilk iki şarkı, 2021’in kışında yazıldı. Üçüncü şarkı eski bir Soundcloud demosu, yerini bulması altı sene sürdü. Üç şarkının birbiriyle bağı, şarkıların anlattığı kaçınılmaz döngüyü de yansıtıyor. Hem tempo hem de gam sayısız kere yön değiştirse de EP aynı tonla başlayıp aynı tonda bitiyor.

Şarkıların üstüne yazıldığı durum ve olayların ardında büyülü bir hikâye yatmıyor. Günlük hayatın ve iletişimdeki küçük nüansların iç dünyamızda yankı bulması, algımızın ve duygularımızın süzgecinden geçmesindendir. Müzikteki anlatının büyüsü, insanlığın paylaşılan ortak bilincinde tezahür eder.

Mana EP’nin anlatıcısı bir yoldadır, bir yandan geldiği yolu ve geçmişi düşünür, bir yandan ileride gördüğü “vahayı deniz sanmaktan” yakınır. Nereden gittiği ve giderken nereye döndüğü belirsizdir. Yürüdüğü yol da bundan dolayı net olarak betimlenemez, bir araç olarak şekil değiştirir, hafızadaki atlamalara benzer ani geçişlerle, anlatının ihtiyacına göre bazen bir çöldeyiz, bazen yolda, bazen düşürdüklerimizi aradığımız bir ormanda. Bağlamından kopuk, hiçbir şeyin kenarı olmayan bir duvar da var, nerede durduğu belirsiz.

Mana EP’nin yansıttığı duygu berrak ve durgun, anlattığı hikâye karışık. Her cevabın kendi sorusunu doğurmasından belki de anlatılamayacak bir hikayedir kendimizinki. “Merak kediyi öldürür” de olabilir.

tr_TRTurkish