3. Sezon yaklaşırken Dark hakkında bazı ilginç bilgiler

Alman yazar ve oyuncu Jantje Friese ve İsviçreli yönetmen Baran bo Odar ile ortaklaşa yaptığı ilk Alman yapımı yabancı dizisi Dark, Netflix’te üçüncü sezonuyla boy göstermeye hazırlanıyor.

dark tv series facts

Dizi, adını Grimm Masallarından alan Kara Orman’la çevrili ve “Winden im Elztal” dan esinle “Winden” adlı hayali bir yerde geçiyor.

Dizide 20’den fazla karakter var ve bunların hepsi farklı zamanlarda birbirine bağlı.

dark tv series facts

Mikkel’in giydiği iskelet kostümü Donnie Darko’ya atıfta bulunuyor (2001). Zaman referansı her iki yapımın ana fikri olduğundan, bu referans önemli.

“Atomkraft, nein danke” nedir?

Dizide gördüğümüz ölü çocuklardan birinin gömleğinde yazılı metnin de önemi var. Bu cümle 1980’lerde Alman nükleer karşıtı hareketin sloganı “Atomkraft, nein danke”.

Atomenergie Nein Danke

12 Kasım tarihi neden önemlidir?

Dizideki 12 Kasım günü Geleceğe Dönüş’te (1985) de çok önemli bir tarih. Bu tarih zaman yolculuğu kararlarının ve eylemlerinin ortaya çıktığı ve karakterlerin karşılaştığı bir tarih olarak da görülebilir.

“Sic Mundus Creatus Est” ifadesi ne anlama geliyor?

“Ve dünya böyle yaratıldı.” olarak çevrilebilir. Bir bakıma “Başlangıç” diyebiliriz.

Sic Mundus Creatus Est

Dizideki büyüleyici orman sahnelerinin tümü Berlin yakınlarındaki ‘Kallinchen’ adlı bir yerde çekildi.

Kallinchen dark

Dizide ara ara gördüğümüz “Raider” çikolatası gerçekten var olan bir marka. “Raider” İngilizce’de pek iyi bir anlama gelmediğinden şirket çikolatanın adını değiştirdi ve “Twix” yaptı. Evet yakından tanıdığımız bu çikolatanın adı eskiden Raider’dı.

needsomefun.net

tr_TRTurkish