250.000’den Fazla Konser Kaydı Canlı Müzik Arşivi Aracılığıyla Ücretsiz İndirilebiliyor

The Live Music Archive 250.000’den fazla canlı konser kaydı içeriyor. Bu inanılmaz koleksiyon 20 yıldır var ve Internet Archive ile sayısız gönüllünün ortak çalışmasıyla ortaya çıkıyor.

Arşivde The Grateful Dead’den yeni, tanınmamış gruplara kadar binlerce grup yer alıyor. İnternet Arşivi’nin kurucusu Brewster Kahle “Bu, açık internet için büyük bir zafer” diyor. “Hayranlar bunun inşa edilmesine yardımcı oldu. Gruplar bunu destekledi. İnternet Arşivi de talebi karşılayabilmek için bunu bütüymeye devam etti.” Proje yalnızca müzik dosyalarının korunmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda müzik seven herkesin bu dosyalara erişebilmesine de yardımcı oldu.

8 binin üzerinde müzisyen kayıtlarının koleksiyona eklenmesi için Canlı Müzik Arşivi’ne izin verdi. Bu, birçok kişinin hayran kitlesini büyütmesine ve müziklerini daha büyük bir platformda paylaşmasına yardımcı oldu. Canlı Müzik Arşivi’nin oluşturulmasına yardımcı olan Jonathan Aizen şunu ekliyor: “Müzik evrenseldir; kültürler arası ve zamansızdır. Her şeyin bu kadar ticarileştirildiği ve müziğe reklamsız, özgürce erişilebildiği bir dünyada erişim yaratabilmek, bu da gerçekten çok özel bir şey.”

Fotoğraf: : duha127/Depositphotos

Internet Archive: Website

[Open Culture]

tr_TRTurkish