Yeni Albüm Tamam da, Suede Bize Neler Anlatır?

Doksanların başı, konuşulacak çok şey var aslında. Bir yandan Seattle çıkışlı sınırsızlık hissi veren yeni bir tarz oluşumu, bir yandan da güneşin batmadığı Britanya’nın yeni trendleri. Takip edenler açısından gayet lezzetli ve yaratıcılık adına zirvelerin yeniden tayin edildiği dönemler. Herkesin ayrı ayrı favori ilan ettiği  gruplar. Belki yetmişlerle de biraz benzerlik taşır bu bakımdan. Oradan buradan sürekli bir bilgi akışı, oysa bilgiye ulaşmanın bu kadar da kolay olmadığı zamanlarda.

Metalciysen bile Pearl Jam, Nirvana dinlemeye başlamışsındır. Sepultura köklerken bir yandan Alice in Chains, Soundgarden dinlediğin oluyordur. Obituary ama Blur’den de şunu dinlesene dediğin aslında feci renkli bir süreç. Farklılıkların daha çok şeyler kattığı, müziğe biraz daha yüklendiğimiz zamanlar.

Konu başlığımızda olduğu gibi Britpop ve Suede’e yoğunlaşmayı düşünüyorum ve ardında yatan bir sürü hatıraya. Sebep olması açısından da yeni yayımlanan albüm ‘Night Througts’a.

Öncelikle, işin içine girmeye ‘Animal Nitrate’ ile başladıysanız başka, ‘So Young’ ile başladıysanız başka. Öyle bir şey yok tabii ki de ama Suede mesainizi bir şekilde karmaşık da olsa bugüne kadar getirmeyi başardıysanız şu an yeni bir lezzet sunulmuş durumda. Yine içten patlamalı ve  yörüngesi geniş.

Brett Anderson, yere göğe sığamayan müzik figürlerinden biri. Sansasyonel, kimine göre katlanılacak seviyenin az üzerinde, öz güven ve yetenek arasında artçıları yaşayan adamın teki. Hani zaten koşsaydı Barselona’da oynardı denirdi de zat-ı muhterem zaten Britpop’un en önde gelen isimlerinden. Aslında müzik dünyası olabildiğince bu örneklerle dolu da biz yine de onu başka bir yere koyalım. Değer bilmek önemlidir sonuçta.

93’te Suede albümü çıkıyor, adada bile olay oluyor. Albümün kapağından tutun, şarkı sözlerine kadar kafadan giriyor gençler. Muhafazakar kesim için tam bir malzeme konusu oluyor. Eleştiri okları Suede için bileniyor. Şok etkisinin dalgaları yayılıyor da yayılıyor. Sapasağlam hatta efsane olacak bir Brit albümü çıkarıyorlar ortaya, Bernard Butler bir diğer kaptan. Neler mi var albümde? Animal Nitrate, So Young, Metal Mickey. Oldukça iddialı bir çıkış yani. Hemen ardından 94’de Dog Man Star yayımlanıyor. Bu ikincisi de deplasmanda atılan gol değerinde oluyor. 96 yılı ‘Coming Up’ yayımlanıyor ‘Filmstar’ önderliğinde bu albüme de kanalize olunuyor.

99’a kadar verilen aradan ‘Head Music’ ile geri dönüyorlar. Albümde ‘She is Fashion’ var, ‘Everything Will Flow’ var, bunları hemen hit katagorisine çekip alıyoruz. 2002’deki ‘A New Morning’ ile paydos ettiklerini varsayıyoruz. Ta ki 2013 ‘Bloodsports’la geri dönüşüne dek.

Yeni albüm ‘Night Thoughts’ birçok iyi Suede şarkısına sahne olmuş durumda. Britpop atmosferini ve duruşunu doksanların başından itibaren ateşlemiş baş aktörlerden bahsediyoruz sonuçta.

‘What I’m Trying to Tell You’ ile giriş yapılan albüme, olur dedirtiyor, Suede havasını soluyabiliyorsunuz şarkıda. ‘Outsiders’ ile devam ediyor ki bu şarkı albümün hitlerinden biri olmalı. ‘No Tomorrow’ ve ‘Like Kids’ doksanlar hissiyatının izdüşümleri. ‘ I Don’t Know How to Reach You’ anlatımı oldukça genişe yayarken peşinden sürüklemeyi ihmal etmeyen türden. ‘Tightrope’, ‘I Can’t Give Her What She Wants’ olgunlaşmanın izlerini karşı tarafa gayet yerinde iletiyor.

Albüm her ne kadar geçmiş çalışmalarla karşılaştırılacak olsa da günümüzde bir baş yapıt bekleme ihtimalimizin oldukça düşük olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber oldukça başarılı işlerin de ardı ardına yayımlandığı gözlerden kaçmıyor. Söz konusu grup Suede olunca da durum biraz daha cazip bir hal alıyor açıkçası.

What's your reaction?

tr_TRTurkish