Vikingler Gerçekten Boynuzlu Miğfer Takar mıydı?

Her zaman Vikingleri, ağır demir baltaları ile donatılmış ve kusursuz boynuzlu miğferler giyen öfkeli Nordic savaşçılar olarak hayal ederiz.

Bununla birlikte, Vikingleri bu tür miğferleri savaşlarda kullandığına dair kimse tarihsel kesin bir kanıt göstermez.

File:Leif Ericson on the shore of Vinland.gif

Leif Eriksson keşfedilen Vinland kıyısında(Newfoundland)

Silah ve zırhlarıyla ölü savaş kahramanlarını gömme uygulaması sayesinde, Viking kültürü ve yaşam tarzı hakkında modern arkeologlar pek çok kanıta erişebildi. Ancak, Viking mezar höyüklerinde sadece birkaç boynuzlu miğfer bulabilmiştir.

Tarihsel kaynaklara göre, Kelt ve Norveç toplumlarında rahipler, dini törenlerde boynuzlu miğfer (bazen kanatlarla birlikte) takıyorlardı, ancak bu miğferler hiçbir zaman savaşta kullanılmadılar.

Vikinglerin, boynuzlu bir miğfer takan modern imajı, Gustav Malmström ve Richard Wagner gibi insanların ilk defa boynuzlu miğferleri eserlerine dâhil etmesiyle 19. Yüzyıla dayanır.

http://images.natureworldnews.com/data/images/full/679/image.jpg?w=600

Bir Viking gemisi resmi

Aklı başında hiçbir Viking savaşçısı savaşta boynuzlu bir kask giymemiştir. Onlar o kadar aptal değildi. Boynuzlu miğferler savaş alanı için pratik değildi. Ya bir ağacın dallarına takılacak ya da bir kalkana saplanıp kalacaktı. Buna ek olarak, düşmanlar boynuzları Viking savaşçısının boğazını keserken çok rahat bir tutma yeri olarak da kullanabilirdi.

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish