Kadın Futbolunun Efsanesi: Lily Parr

Kadın mücadelesi yaşamın her alanında sürerken tabii ki erkek oyunu olarak görülen futbolda da bir yüzyıldan fazla öncesine kadar dayanıyor.

26 Nisan 1905’te, gerçek bir İngiliz futbol sembolü doğdu. İlk profesyonel kadın futbolculardan biri olan Lily Parr’dan bahsediyoruz.

Aslında, the FA 1920lerde daha fazla aydınlanmış bir organizasyon olsaydı Parr, Stanley Matthews, Stan Mortenson, Tom Finney gibi efsanevi erkek çağdaşlarıyla aynı ölçüde bahsedilen bir yıldız olurdu.

Parr, memleketinin takımı olan St. Helens Ladies’de iki maç oynadıktan sonra, 1919 yılında,  Dick, Kerr & Co. Tarafından desteklenen Preston’da bir fabrika takımı olan Dick, Kerr Ladies futbol takımına geçti.

Fotoğraf: Preston Digital Archive/Flickr

Parr sol kanadına geçtikten sonra Dick, Kerr kadın futbolunun ilk dönemlerinin en iyi takımlarından biri haline geldi ve 50 bin kişiye kadar yükselen kalabalık taraftar grupları önünde oynadı.

Parr takıma katıldığında 14 yaşındaydı ve ilk sezonunda 43 gol attı. 1951’de kariyeri sonlanana kadar toplamda 900’ün üzerinde gol sayısına ulaştı. Oldukça etkileyici istatistiklere sahipti.

1920lerden kalan program notları, Parr’ı “iri, hızlı ve güçlü” olarak nitelendiriyor ve “Neredeyse ağları delen sol ayağının çapraz vuruşuyla olağandışı açılardan gol atan kişi” olarak ifade ediyor.

Parr’ın simsiyah saçları vardı ve 1,82 boyundaydı. Savaş öncesi İngiltere’sinde apaçık bir eşcinsel olmak da hiç kolay değildi.

1920 yılında, the Dick, Kerr’s Ladies takımı Fransa’yı 2-0 yendiğin maçı 25 bin taraftar izliyordu. Bu ilk uluslararası kadın maçıydı.

Adsız

Gettyimage

O yıllarda kadın futbolu patlama yaşıyordu ve sonra the FA’nın sınırsız erkek aklı devreye girdi.

5 Aralık 1921’de the FA, futbol oyununun kadınlara uygun olmadığı ve teşvik edilmemesi gerektiği gerekçesiyle tüm FA üyesi sahalarda kadınların oynamasını yasakladı. Yasak 1971 yılına kadar yürürlükte kaldı ve kadın futbolunun nesiller boyunca gelişmesini de engelledi.

Parr 2002 yılında, futbola yaptığı katkının çok gecikmiş bir şekilde tanınması ile FA’nin Hall of Fame’ine kabul edilen ilk kadın oldu. 89 yıl önce yapılan yanlışları düzeltmek için adım atılsa da, bu hata yapılmasa olabilecekler daima merak edilecek.

tr_TRTurkish