Uçak Kazalarında Hayat Kurtaracak Kapsül

Ukraynalı mühendis Vladimir Tatarenko‘nun geliştirdiği kapsül olası uçak kazalarında yolcuların kurtulabilmesine olanak sağlıyor.

Uçağın düşme ihtimali ne kadar azsa, uçak kazalarında yolcuların kurtulma ihtimali de bir o kadar az. Çarpışmanın ardından genelde yolcuların tamamı hayatını kaybediyor veya bazı yolcular “mucize eseri” hayatta kalıyor. Ukraynalı mühendis Vladimir Tatarenko‘nun geliştirdiği kapsül ise olası uçak kazalarında tüm yolcuların kurtulabilmesine olanak sağlıyor.

Şimdilik konsept aşamasında olan projede yolcu kabininin tamamı bir kapsülden oluşuyor. Tehlike anında ilgili tuşa basılarak kapsülün uçaktan fırlatılması sağlanıyor. Kapsül uçaktan ayrıldıktan sonra hemen paraşüt aktif hale geliyor. Yere yaklaşıldığı yakınlık sensörü ile algılanıyor ve yavaşlatıcı roket motorlar devreye giriyor. Eğer kapsül denize veya okyanusa doğru düşerse yanda bulunan balonlar şişiyor ve kapsülün suyun üzerinde kalması mümkün oluyor. Teknolojinin yolcu uçaklarında kullanılabilmesi için kapsülün karbon fiberden üretileceği ve böylece daha hafif olacağı da söylenenler arasında.

Hayat kurtaracak bu teknolojinin gerçeğe dönüşmesinin önünde maalesef halen birkaç ufak pürüz bulunuyor. Kapsülün yapısı gereği koltuk sayısı normale göre daha da azalıyor. Bu da uçak firmalarının söz konusu fikre sıcak bakmasının önüne geçiyor. Ayrıca sistem yakıt tüketimini de artırıyor ve ek bir maliyet oluşturuyor. Geliştirilen bu teknolojinin söz konusu sorunları atlatıp nasıl uçaklardaki yerini alacağı ise merak konusu.

Kaynak: www.log.com.tr

tr_TRTurkish