Türler Arası Geçişken ve Eşit Mesafede Bir Bakış: Serhan Erkol “Melting Pot”

Caz sahnesinin başarılı temsilcilerinden Serhan Erkol, yeni albümü “Melting Pot” ile dinleyici karşısında.

En son, 2016 yılının Aralık ayında “Motel ATM” isimli albümüyle dinleyiciyi selamlayan Erkol’un 8 parçalık yeni albümü, müzik türleri arasında geçişken yapısıyla, dünya müziklerine eşit mesafede yaklaşıyor.

Erkol, “Kuştepe Blues” ile duyurusunu yaptığı, Caz, Elektronik ve Türk müziği öğeleri barındıran 3 türkü aranjmanı ve 5 besteden oluşan “Melting Pot”, Lin Records etiketi ile yayında.

Geleneksel kalıplara bağlı kalmadan yenilikçi anlayışı benimseyen ve tamamen canlı olarak Hayyam Stüdyoları’nda Sinan Sakızlı tarafından kaydedilen ve prodüktörlüğü Alper Yılmaz’a ait olan “Melting Pot”un, miksleri Mehmet Uğur Memiş, masteringi ise Selim Sayeri tarafından yapıldı.

Erkol, albümdeki bu yenilikçi ve türler arası köprüler kuran müzikal anlayışı canlı performanslarında da Abdullah İbrahim, Charlie Parker, Fela Kuti gibi efsanelerin parçalarının özgün düzenlemeleri ile doğaçlandığı bir sahne repertuvarı ile taçlandırıyor.

Erkol albümde, saksafon, ney, vokal ve elektronik efektlere hayat vermesini yanı sıra düzenlemelerin tamamına da kendisi imza atıyor. Erkol’a trompette Barış Doğukan Yazıcı, tuşlu çalgılar, hammond org ve keyboard’da Adem Gülşen ve Kaan Bıyıkoğlu, basgitarlarda Caner Üstündağ ve Orhan Deniz, davullarda ise Ediz Hafızoğlu ve Ekin Cengizkan’ın yer aldığı seçkin bir kadro eşlik etmiş.

tr_TRTurkish