Tarabband: Müzikle Kültürel Bariyerleri Yıkıyorlar

Müziğin kitleler üzerinde sahip olduğu güç ve olumlu etkisi hakkında çok şey söylenebilir ama aynı zamanda kültürel bariyerleri yıkma gücü de var mı, sorusu da sorulabilir.

İsveç – Arap birlikteliğinden oluşan müzik grubu Tarrabend, bu soruya kesin bir dille “evet” diyerek cevap veriyor.

Tarrabband, 2008 yılında, Mısır –Irak karışımı bir kökene sahip İsveçli Nadin Al Khalidi tarafından deneysel bir müzik grubu olarak kuruldu. Bugün artık Ortadoğu’da da, İsveç’te de tanınıyorlar ve geride bıraktığımız yaz aylarında bölgeyi gezerek kitlelerle buluştular.

Grupta Al Khalidi ile birlikte farklı geçmişlerden beş kişi daha var. Şarkılarının sözleri Arapça iken, müzik tarzları muhteşem bir karışım.

Jazz ve Latin arasında gidip gelen, İran ve geleneksel Ortadoğu ile Nordik Halk müziğini birleştiren Tarraband, uluslararası bir kitlenin kalbine dokunuyor ve yaşamlarını sürdürdükleri Malmö’nün tarzını da temsil ederek İsveç’in güneyinde bir kültürel çeşitlilik üretiyor.

Grubun İsveçli üyesi Gabriel Hemansson’a göre müziklerinin ana hedefi İsveçlilere ve diğer batılılara Ortadoğu’nun güzel yönlerini göstermek. Müziklerinde kültürel etkileri karıştırarak, batı medyasından gösterilenden farklı bir Ortadoğu’yu anlatmak ve müzikleriyle batılı hayranları arasından bir ilişki yaratmak.

What's your reaction?

tr_TRTurkish