Seramik Sanatına Yön Veren Ustaları Yakından Tanıyalım: “Ustaların İzinde: Hafız Mehmed Emin Efendi”

Pera Müzesi, Kahve Molası sergisi kapsamında “Ustaların İzinde” temalı bir rehberli tur serisine başlıyor. 12 Mart’taki ilk buluşmada katılımcılar Kütahya’da dönemin seramik sanatına yön veren dört ustadan Hafız Mehmed Emin Efendi’nin üretimlerini yakından tanıma fırsatı bulacak.

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkarak hazırlanan Kahve Molası sergisini farklı bir pencereden keşfe çağırıyor.

Kütahyalı seramik ustalarının eserlerine mercek tutan “Ustaların İzinde” başlıklı sergi turu serisi, geç 19. ve erken 20. yüzyılda Kütahya’da çini ve seramik üretiminin ikinci altın çağına odaklanıyor. Bu dönemin seramik sanatına yön veren dört usta; Hafız Mehmed Emin Efendi, Minas Avramidis, Artin ve Garabet Minasyan Kardeşler ve David Ohannesyan’ın üretimleri detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Koleksiyon sorumlusu Yavuz Selim Güler rehberliğinde düzenlenen serinin ilk etkinliğinde, Hafız Mehmed Emin Efendi’nin geleneksel çini motiflerini Kütahya’nın çini ve seramik sanatının incelikleriyle harmanladığı eserleri, koleksiyonda yer alan örnekler üzerinden incelenecek. 12 Mart Salı günü 13.00’te gerçekleşecek rehberli tura katılanlar, sergide yer almayan eserleri de görme fırsatı bulacak.

Rehberli tur ücretsizdir. Müze giriş bileti ayrıca alınmalıdır. Kontenjanın sınırlı olduğu tura katılmak için [email protected] adresinden rezervasyon yapılabilir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu Hakkında

1980’li yıllarda Suna Kıraç’ın arzusu üzerine toplanmaya başlanan koleksiyon yıllar içinde genişleyip zenginleşerek günümüze ulaşmıştır. Bugün bünyesinde çeşitli dönem ve türlerden 1000 civarında parçayı barındıran koleksiyon, Osmanlı kültürünün nispeten gölgede kalmış yaratıcılık alanını önemli örnekleriyle katetmekte ve özellikle 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan bir zaman dilimi içinde Kütahya çini ve seramik sanatı gelişim çizgisinin ayrıntılı bir biçimde izlenmesine olanak vermektedir.

Kahve Molası Sergisi Hakkında

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturan Kahve Molası sergisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish