Eda Su Neidik’ten Nefesleri Noktalarla Kesen Bir Sergi

Ressam Eda Su Neidik’in dördüncü kişisel sergisi “İki Nokta Arası” 7 Nisan’da nişart maçka’da kapılarını açıyor.

“Paris’teki evimizin çatı katındaki odamda tepede duran dört pencereden bulutları izlerdim çokça. Ufacık su damlalarını içinde tutan ve her an başka bir şeylere benzeyen bu beyazlıklar ne kadar da büyüleyiciydi.

Oysa ben değil miydim yağmuru sevmeme rağmen onunla sıkça aynı zamanlarda ziyaretime gelen gök gürültüsünden korkan? Bir oyun oynardım kendi kendime:  Üfleyerek yağmur olacak gelecek minik noktaları gökyüzünden ses çıkarmadan ve dans ederek düşürme oyunu.

Noktalar inerdi aşağıya. Ben de odamın tabanına bağdaş kurup oturur ve bıkmadan usanmadan o noktalarla resimler yapardım.

Dans dersi aldığım yıllarda da, sahneye çıktığımda da o zarafet anlarının izlerini bedenimde taşımaya çalışırdım çokça. Noktalar bana yol gösterir, nefesim vücudumun içine gizlenirdi.

Kendimi çok iyi hissederdim.

Sorbonne yılları mutluluğumu artıracak pek çok oyuncak sunmuştu bana. Sanat tarihinin içinde gezintiye çıkıyor, tanıdığım ressamların hayatlarının içine dalıyor, tasarımın ve yeninin içinde gezinmeyi ihmal etmiyordum.

Fransa ve Türkiye’de açtığım dört kişisel sergide, yaptığım işlerimle gittiğim şehirlerde içimde bir ses vardı ve bana bilmediğim bir yerden sesleniyordu. Ses tanıdık geliyordu ama kim olduğunu anlayamıyordum.

Bir gün anladım: Beni noktalarım geri çağırıyor. Bu sergimde onlara koştum, onlarla birlikte bulutlardan daha başka bulutlar yaratmaya koyuldum.

Ve size bir sır vereyim mi, gök gürültüsünün sesinden hiç korkmadım çünkü her noktanın başka bir öyküsü, noktaların bir araya gelmesiyle yarattığı bambaşka bir dünya vardı önümde. Şimdi sizler onların birleşip size seslendiğini duyuyorsunuz ama benim ufacık tek tek noktalarımla tanıştığınızda, sizi nerelere götüreceğini ben bile bilemiyorum.”

NeidlikSergi3

Fransız – Türk ressam  Eda Su Neidik, ilk, orta ve lise eğitimini Paris’te tamamlayarak Sorbonne Güzel Sanatlar’dan mezun oldu. Aynı zamanda Sudden Theatre oyunculuk eğitimini tamamladı. 19 yaşında Erasmus programıyla Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazanarak İtalya’ya yerleşti. Yüksek lisans için Madrid’de İED’yi kazandı ve iki yıl Madrid’de Tekstil Tasarımı okudu. Yüksel lisans programını bitirmek üzere Londra’ya taşındı ve stajını ERBA’da gerçekleştirdi.

İlk kişisel sergisini 2011’de “Eylem” ismiyle İstanbul’da açtı. 2012’de Paris’teki “Play me I’m Yours” projesinde, 40 sanatçı arasında yer aldı ve bu projedeki eseri dünya turuna çıktı. Bu sergide bir piyano üzerine Mevlana’yı resmeden ilk sanatçı oldu.

2013’te, Paris’teki Galerie Perles Rouges’da “ L’Ere de Je” adlı ikinci kişisel sergisini açtı. Aynı yıl Peker Sanat Sergileme Ödülü’nü aldı.

Üçüncü kişisel sergisi olan “2’li Oyun” 2014’te Ankara’da Antigone Sanat Evi’nde gerçekleşti Bu sergideki eserlerinden bazıları İstanbul’da Sefahathane’de de sergilendi.

2015’teki müzayedelerde ve katıldığı karma sergilerde genç sanatçının otuzdan fazla eseri önemli koleksiyonlara adını yazdırdı.

Sanatçı 2015 yılında ülkemizi festivallerde temsil eden Yemekteydik ve Karar Verdim isimli filmde hem tekstil hem de görsel alandaki üretimleriyle sanat grubu çalışmalarında yer aldı.

NeidlikSergi1

NeidlikSergi2

What's your reaction?

tr_TRTurkish