Kadın Sinemacılar I “Niki Karimi”

35. İstanbul Film Festivali jürisinde de yer alan, 10 Kasım 1971 Tahran doğumlu, İranlı oyuncu,yönetmen ve senarist Niki Karimi, büyüdüğü Tahran’da daha ilkokul dönemindeyken tiyatroyla ilgilenmeye başladı. Okulda oynadığı bir oyunda aktör Jamshid Gorgin tarafından keşfedilmesinden sonra profesyonel kariyerine başladı.

Niki Karimi, 1990 yılında Behrooz Afkhami’nin gişe rekorları kıran filminde genç bir gelini oynadığı rolüyle parladı ve sonrasında Masoud Kimiai, Darush Mehrjui, Tahmineh Milani vb. gibi İranlı birçok film yapımcısı ve yönetmenle çalıştı.

Ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan Karimi San Sebastian Film Festivalinde de en iyi oyuncu ödülünü almıştı. Edinburgh Uluslararası Film Festivali, Locarno Uluslararası Film Festivali, Selanik Uluslararası Film Festivali, Berlin Film Festivali ve Cannes Film Festivali’nde jüri görevi de üstlendi.

Oyuncu olarak kariyerinde ilerlerken, “To Have or Not to Have” adlı kendi yazıp yönettiği belgesel filmi kısa süre önce kaybettiğimiz Abbas Kiarostami yapımcılığında gerçekleştirdi.

Aynı yıl içinde bu belgesel çalışmasıyla İran Yağmur Film Festivali’nde ilk yönetmenlik ödülünü kazandı.

2005 yılında Cannes Film Festivali’nde ilk film yönetmenliği denemesi olan One Nigth’la aday gösterildi.

2011 yılında, yönetmenliğini üstlendiği üçüncü filmi Final Whistle Vesoul Uluslararası Asya Filmleri Festivali’nde üç ödül birden kazandı.

Niki Karimii aynı yıl yönetmenliğini Mostafa Shaysteh’in yaptığı “I am His Wife”filmindeki rolüyle, Fajr Film Festivali’nde en iyi oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Film çalışmalarının yanı sıra Karimi çeviri de yapmaktadır. 1999 yılında Marlon Brando’nun biyografisini İngilizce ’den Farsça ’ya çeviren Karimi, 2005 yılında da Hanif Kureishi’in “Intimacy” adlı kitabının çevirisini yaptı.

 

tr_TRTurkish