Bilim Kurgu Fanları İçin Dünyanın En İlginç Kamplarından Biri

NASA, Mars’ta yerleşim testlerini Majave Çölü’ndeki bir istasyonda yaptı. Burası kızıl gezegene en çok benzeyen yer olduğu için seçilmişti. Amerikalı heykeltıraş, enstalasyon sanatçısı ve sosyal pratik araştırmacısı Andrea Zettler ise buraya bir bilim kurgu kampı kurdu.

Andrea’nın fantezilerinden biri, dünya dışı bir manzarada ve zihinlerdeki bilim kurgunun çığır açan sanatıyla yaşamaktı. Böylece, Joshua Tree’deki çöl arazisinde Wagon Station Encampment’ı yarattı.

zittel4

Andrea’nın çalıştığı alanda kayalarla çevrelenerek kamufle edilmiş on iki uyku kabini var. Bu alan, sanatçılar, tasarımcılar, yürüyüşçüler, kampçılar ya da alanın misyonuyla (insan doğasını ve sosyal ihtiyaçların doğasını daha iyi anlamak için devam eden bir çaba) bir yakınlık hisseden herkes için yılda iki kez açılıyor.

Kampın hikâyesi, arkadaşlar ve düzenli ziyaretler yapan iş arkadaşları için Anrea tarafından tesisin bir “misafirhane” olarak inşa edilmesiyle başladı. Ve ilk saniyeden itibaren bu yer, onun deyimiyle “araştırmacı yaşam enstitüsüne” dönüştü. Halka açılma sürecinde ise vagonlar daha verimli olacak şekilde yeniden tasarlandı.

1stgeneration

Kamp, açık olduğu iki sezonda yepyeni topluluklarla yeniden canlanır. Sonbaharda bir ay (genellikle Ekim) ve baharda bir ay daha (genellikle 15 Nisan – 15 Mayıs arası) periyotunda olmak üzere, açık olduğu her sezon, hafta boyu sürecek toplantılar yapılır ve ziyaretçilerin ideal olarak bir ya da iki seans kalması şeklinde ayarlanmıştır.

Kampçılar, dışarıdaki ortak mutfakta üyeler ve yolcularla arkadaşlık ederek zaman geçirebilir ve kaldıkları sırada kabinlerini kişiselleştirmek için birbirlerini teşvik ederler. Bu zamana kadar Kamp’ta kalmak ücretsizdi, ancak son birkaç yılda ilgi büyüdü ve daha fazla emek harcamak, uğraşmak gerekince artık haftalık bir ücret belirlendi.

zittel6

messynessychic.com sitesinden yararlanılmıştır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish