İlginç mekanlarda farklı deneyimler sunan kütüphaneler

Online satış kanallarının artmasıyla birlikte, dünyanın her yerinde kitabevleri yeni çözümler geliştiriyor. Buna ilgi çekici mekan seçimleri de dahil. Kapak fotoğrafında gördüğünüz, Arjantin’deki eski bir tango sahnesi ya da bir deniz ulaşım aracı dönüştürülerek, okuyucunun farklı deneyimler yaşayabileceği ilginç birer kütüphane haline geliyor. Bunlardan bazılarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

İngiltere’deki mavna kitapçılar

İngiltere’nin suyollarında dolaşan bir mavnadaki kitaplar mı? Evet tam olarak bundan bahsediyoruz. The Book Barge ve Word on the Water size bu ilginç deneyimi sunuyor. Sevdiniz kitaplar, çaylar, kahveler eşliğinde bir yolculuk harika olmaz mı?

Word on the Water floating bookstore in London, England

Selexyz Dominicanen

Kitabevleri kutsal sayanlar, Selexyz Dominicanen’e hoş geldiniz. Hollanda, Maastricht’te 13. yüzyıldan kalma bir Dominikan kilisesi, şimdilerde kitaplarla ev sahipliği yapıyor. 2007 yılına kadar, bu görkemli yer bisiklet depolamak için kullanılıyordu. Gotik binaya daha sonra, Amsterdam merkezli tasarım şirketi Merkx + Girod Architecten tarafından iç mekân dönüşümü yapıldı ve sonuç bir mucize diyebiliriz.

Selexyz Dominicanen

El Ateneo Grand Splendid

Emprazaryo Max Glucksmann için tasarlanan bu gösteri merkezi, 1919’da Buenos Aires Teatro Gran Splendid adıyla açıldı. Yaklaşık bir asır sonra tango ustalarını ve bir sinemayı ağırlayan muhteşem mekân, Grupo Ilhsa yayınevi tarafından kiralandı ve yenilemesinin ardından, grubun en önemli mağazası olarak hizmet ediyor. Her yıl 1 milyondan fazla kişi El Ateneo’yu ziyaret ediyor.

El Ateneo

La Caverne aux Livres

Bizdeki Haydarpaşa Kitap Fuarı’nda da deneyimlediğimiz üzere kitap ve trenler son derecek romantik bir eşleşme. Paris’in kuzeyinde, Auvers-sur-Oise’deki La Caverne aux Livres’te, eski bir posta tren istasyonu kullanılmış kitapların bulunduğu çeşitli koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, geniş seçkiyi arasında saatler harcıyor.

La caverne aux livres

Libreria Acqua Alta

Libreria Acqua Alta Venedik, İtalya’daki bir kanalda ve sık sık sular altında kalan bir toprak üzerinde ama bu Venedikliler için alışılmadık değil. Kitapların birçoğu yüksek raflarda duruyor, büyük bir kısmı da onları suya karşı koruyan kutularda. Dükkanın kedileri de meşhur.

Libreria Acqua Alta

Barter Books

Alnwick kasabasının tarihi İngiliz pazarında 1887’de kurulmuş Viktorya tarzı bir tren istasyonunda yer alan Barter Books, ziyaretçilere inanılmaz bir kitap koleksiyonun yanında, dikkate değer bir ortam da sunmaktadır. Halen işlev gören şömineler, çarpıcı 40 ayaklık duvar resimleri, rahat koltuk ve kanepeler, çay odaları ve raflardaki model trenlerle mağaza, istasyonun orijinal özelliklerinin çoğunu korur.

Barter Books

John K. King Used & Rare Books

King, 1983’te, Detroit şehir merkezindeki dört katlı Advance Eldiven fabrikasını, kitap satış işine uygun olacağını düşünerek satın aldı. Birkaç on yılın ardından eski fabrika şu anda bir milyondan fazla eski ve nadir kitap bulunuyor. Koleksiyon, bu yılın başlarında Business Insider tarafından dünyanın en görülmesi gereken kitapçılardan biri olarak nitelendirildi. Bina dışarıdan biraz kaba ve yamuk görünebilir ancak içinde şaheserler barındırıyor.

John K. King Used & Rare Books

mnn.com

tr_TRTurkish