Engelli Taraftarlar İçin Yapılan Anketin Türkçe Erişimi Açıldı

Dünya nüfusunun bir milyardan fazlasını oluşturan engelli bireyler azınlık gruplarının en büyüğünü oluşturmaktadır.

cafe-logo

Engelli bireylerin % 50den fazlası hali hazırda günlük yaşamda fiziksel, duyusal, zihinsel ve davranışsal engeller sebebiyle eğlence, kültürel veya spor faaliyetlerine hiç katılım gösterememiş. Doğal olarak dünyanın en popüler oyunu olan futbolun engelli taraftarları için de geçerli bu durum. Tribünlerde olmak, taraftarı olduğu takımı desteklemek isteyen çokları için tesislere erişim, bilgi ya da farkındalık eksikliği sebebiyle bu durum neredeyse imkânsız.

Avrupa’da Futbola Erişim Merkezi (CAFE), engelli bireyleri taraftar,  misafir, gönüllü, çalışan, antrenör ve oyuncular olarak hak ettiği yeri almasını ve hatta liderler ve karar verici olmasını sağlamayabilmek için oyun genelinde katılımı ve erişimi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılan ankete Türkçe seçeneği de eklendi.

Bu anket engelli taraftarlara, onların yakınlarına ve destekleyicilerine çağrıda bulunuyor.

Engelli taraftarların maç deneyimlerini, karşılaştıkları zorlukları, maçlara taraftar olarak katılımların önündeki engelleri ortaya koymak istiyorlar.

Bu sayede konuyla ilgili zorlukları ortadan kaldırmak için yapacakları çalışmalar konusundaki aşamaları belirlemede ve ilerlemede daha başarılı olacaklarını ifade eden kuruluşun anketle ilgili açıklaması ve anket linki aşağıda bulunuyor.

Bu araştırmanın amacı Avrupa’daki futbol stadyumlarının erişilebilirlik düzeyini araştırmak ve böylece engelli taraftarların canlı futbol maçlarına katılıp katılmadıklarını öğrenmek ve engelli insanların bu maçlara katılımızı zorlaştıran veya engelleyen sorunları anlamaktır.   

Canlı futbol maçlarına katılmış veya katılmamış çeşitli engelli insanların düşüncelerini almak isteriz. Bu araştırmayı yardımcı olduğunuz bir engelli kişi adına dolduruyorsanız, lütfen bize o kişinin bilgilerini verin. Bu araştırmanın tamamlanmasına yardımcı olmak veya basılı bir kopyasını almak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak Joanna ile temas edin. 

 Anket 5 bölümden oluşur ve sadece yaklaşık 15-20 dakika sürer. Güçlü-e doğru hissediyorum kadar soru cevap verebilecek çok seviniriz.

Hiç canlı futbol maçına katılmadıysanız, bu bölümü atlayın ve sadece 1, 2, 4 ve 5 numaralı bölümlerdeki soruları yanıtlayın. Canlı bir futbol maçına katıldıysanız, lütfen 5 bölümdeki soruları da yanıtlayın.

Yanıtlarınızın kaydedilmesi:
Bu araştırmayı bir e-mail linkinden yanıtlıyorsanız, araştırmayı doldurmaya başlayabilir, ayrılabilir ve daha sonra aynı e-mail linkini kullanarak araştırmaya geri dönebilirsiniz. Yanıtlarınızı sayfanın altındaki ‘Sonraki’ veya ‘Bitti’ tuşlarına tıklayarak kaydedebilirsiniz. Çıkış düğmesine tıklarsanız, mevcut sayfadaki yanıtlar kaydedilmez.
Bu araştırmayı bir e-mail linki üzerinden yanıtlıyorsanız, yanıtlarınız çerezler yoluyla kaydedilir. Araştırmaya başladıktan sonra ayrıldığınızda, aynı bilgisayar ve tarayıcıyı kullanarak geri dönebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, araştırmaya başladıktan sonra çerezleri devre dışı bırakır veya temizlerseniz yanıtlarınız kaydedilmez, daha sonra geri döndüğünüzde önceki yanıtlarınızı bulamazsınız.

Katılımınız tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Bu ankete çerçevesinde toplanan yanıtlar için 1998 tarihli Birleşik Krallık Veri Koruma Yasası geçerli olacak ve yanıtlarınız kesinlikle gizli sayılacaktır. Verilere CAFE (Centre for Access to Futbol in Europe) personeli dışında kimse erişemeyecek ve yanıtları veren katılımcıların kimlikleri açıklanmayacaktır.

Çok Teşekkürler,

Joanna Deagle

Taraftarlarla İrtibat Geliştirme Müdürü | Centre for Access to Futbol  in Europe (CAFE)
CAFE (Centre for Access to Futbol  in Europe)

ANKETE KATILMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

https://www.surveymonkey.co.uk/r/Engelli_Taraftarlar

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish