“Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm Kendine Rağmen Nasıl Ayakta Kalıyor?” Türkçe’ye Çevrilerek Yayınlandı

Peter Fleming’in “Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor?” sorusuna yanıt verdiği “Çalışmanın Mitolojisi”adlı kitap Türkçe’ye çevrilerek okurla buluştu.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) siyaset ve ekonomi kategorisinde, Londra Şehir Üniversitesi’nde işletme ve toplum profesörü Peter Fleming’in derlediği Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm Kendine Rağmen Nasıl Ayakta Kalıyor? adlı kitabı yayımladı. Kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçeye kazandırıldı.

“Çalışmak özgürleştirir” sözü tedavülden kalkmış olsa da, başka bir kılık altında hayatımızı yönetmeyi sürdürüyor. Çalışma ideolojisinin son dönemde iyiden iyiye güçlenip bir “hayat tarzı” haline gelmesinin gerekçelerinden biri, hâlâ hayatta kalmayla ve kaçınılmaz zorunluluklarla karıştırılmasıdır. Peter Fleming kitabında, bu mitin neoliberal aklın büyük dalaverelerinden biri olduğunu ve çalışmak için yaşamak zorunda kalanlara bu ideolojinin kabul ettirildiğini gösteriyor.

Kapitalizmde çalışmanın fazla mesaiden, vardiya eziyetinden, esnek çalışmadan, şirketlerin ikiyüzlü sosyal sorumluluk projelerinden vb. ayrı düşünülemeyeceğini ortaya koyan Fleming, “Ben, İş” fonksiyonu adını verdiği kapitalist dayatmaya karşı yeni bir çalışma perspektifi geliştiriyor. Hastalanmanın da uyumanın da “kapitalizme karşı bir direniş biçimi olarak” görülebileceğini vurguluyor. İnsanca yaşanabilir bir ücret, çalışmanın zorunluluk olmaktan çıkması, devletin ötesine geçen demokratik örgütlenmeler, haftada sadece 3 gün ve azami 20 saat çalışma – hiçbirinin ütopya olmadığını anlatıyor.

tr_TRTurkish