Bruce Springsteen ve E Street Band’in Efsanevi “The Roxy 1975” Kayıtları Yayında

Yayımlanmaya devam eden Bruce Springsteen canlı arşiv serisinin yeni bölümü, “The Roxy 1975” oldu.

18 Ekim 1975’te Batı Hollywood, Kaliforniya’daki The Roxy’de gerçekleşen efsanevi gösterinin kayıtları Springsteen’in internet sitesi üzerinden dinleyiciye sunuldu.

“Born to Run” albümünün çıkmasının üzerinden henüz iki ay bile geçmemiş, aynı ay içinde Springsteen Time ve Newsweek’in kapaklarında yer almıştır. Carole King’den Jack Nicholson’a, Peter Boyle’dan, Robert de Niro ve Jackson Browne’a, Jim Messina’dan Neil Diamond’a kadar herkes bu ufak gece kulübü Roxy’ye akın etmiş ve ekip, dört gece boyunca Roxy’de ikamet ederek altı özel gösteri gerçekleştirmiştir.

Yayımlanan kayıt, 18 Ekim’de sahnelenen iki gösteriden ilki olup piyanoda Roy Bittan ile armonika ve vokaldeki Springsteen’den “Thunder Road” un nadir bir yorumuyla açılmaktadır. Bu, Springsteen’in 1986 tarihli “Live 1975–85” box setindeki “Thunder Road” kaydıdır ancak gösterinin geri kalanı bugüne dek hiç yayımlanmamıştır.

Onlarca yıl sonra Robert De Niro, Springsteen’in o gece sahneden “you talkin’ to me” diye seslenmesinin yalnızca bir yıl sonra çevrilen Taxi Driver filmindeki meşhur repliğine ilham olduğunu söylemiştir.

Bu önemli kayıtta, Born to Run’ın altı parçasının yanı sıra Jackie DeShannon’dan “When You Walk in the Room”, Chuck Berry’den “Carol” ve sadece ’75 Roxy sahnesinde seslendirilen Carole King’den “Goin’ Back”in çarpıcı yorumu yer alıyor.

“Roxy ’75” kaydıyla birlikte MP3, FLAC ve Hi-Res formatlarındaki diğer canlı Springsteen konserlerini live.brucespringsteen.net linkinden indirerek ya da CD’lerini sipariş ederek arşivinize katabilirsiniz.

rollingstone.com

tr_TRTurkish