BİFO’nun gelenekselleşen “Maratonlar” serisi devam ediyor

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) gelenekselleşen “maratonlar” dizisine bu sezon Prokofyev ekleniyor. 13 Aralık Çarşamba ve 14 Aralık Perşembe akşamları gerçekleşecek iki konserde müzikseverler, Prokofyev ile olan kültürel bağını müzikal yorumuna da ustalıkla katan piyanist Alexei Volodin’i iki gece üst üste izleyebilme şansını yakalayacaklar.

Özellikle anavatanı Rusya’nın piyano repertuvarına olan hâkimiyeti ve incelikli yorumuyla dünyanın önde gelen orkestraları için gözde bir solist olan Alexei Volodin, bu sezon Sascha Goetzel’in yönetimindeki BİFO ile iki konser verecek. 13 Aralık Çarşamba akşamı gerçekleşecek ilk konserde Volodin, 20. yüzyılın Rus bestecileri arasında eşsiz bir yere sahip olan Sergey Prokofyev’in üç konçertosunu seslendirecek. Dünyaca ünlü piyanist, 2015’te St. Petersburg’da Mariinski Tiyatrosu Orkestrası ile Beethoven Piyano Konçertoları Maratonu’na da imza atmış ve büyük beğeni toplamıştı.

14 Aralık Perşembe akşamı gerçekleşecek ikinci konser ise Volodin‘in seslendireceği 3. ve 5. Piyano Konçertoları ile taçlanacak. The Guardian’ın ünlü müzik eleştirmeni Tim Ashley, Volodin’in Londra’da Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile verdiği konserdeki 3. Konçerto yorumunu, “çarpıcı bir teknik, güçlü ve hatasız” olarak tarif etmişti. Piyanist için yazılan hemen hemen her eleştiride, onun Prokofyev yorumunun “yüzyılımız içerisinde eşsiz ve heyecanla beklenmeye değer” olduğu ifade ediliyor. BİFO’nun Ravel ve Krenek’ten seçtiği bir açış ve antrakt ile Prokofyev Maratonu-II, sezonun kaçırılmaması gereken konserlerinden biri.

13 Aralık Çarşamba ve 14 Aralık Perşembe akşamları İstanbul Lütfi Kırdar ICEC‘te saat 20.00’de başlayacak konserlerin biletleri BİLETİX ve konser günü saat 18.00’den itibaren İstanbul Lütfi Kırdar ICEC gişesinden temin edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.borusansanat.com

 

PROGRAM

PROKOFYEV MARATONU – I

13 ARALIK 2017 ÇA 20.00 İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

SASCHA GOETZEL şef

ALEXEI VOLODIN piyano

PROKOFYEV 1. Piyano Konçertosu, Re bemol Majör, Op. 10
ŞOSTAKOVİÇ Vals, No. 2
PROKOFYEV 4. Piyano Konçertosu, Si bemol Majör, Op. 53
PROKOFYEV 1. Senfoni, Re Majör, Op. 25, “Klasik”
PROKOFYEV 2. Piyano Konçertosu, Sol minör, Op. 16

PROKOFYEV MARATONU – II

14 ARALIK 2017 pE 20.00 İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

SASCHA GOETZEL şef

ALEXEI VOLODIN piyano

RAVEL İspanyol Rapsodisi
PROKOFYEV 5. Piyano Konçertosu, Sol Majör, Op. 55
KRENEK Orkestra İçin Potpuri, Op. 54
PROKOFYEV 3. Piyano Konçertosu, Do Majör, Op. 26

 

tr_TRTurkish