Batı Afrika’dan Yükselen Eşsiz Ses: Sona Jabarteh

1983 doğumlu Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh. Afrika’nın yerel çalgısı Kora’nın yanında gitar ve çello da çalan, aynı zamanda şarkı söyleyen, Kora icracısı ilk kadın sanatçı olarak tanınan bir mucize.

Toumani Diabate’nin kuzeni ve aynı zamanda da bir Griot olan sanatçı, büyüleyici ve benzersiz sesiyle akustik Batı Afrika müziğinin en önemli temsilcilerinden biridir. İlk albümünü 2008 yılında “Afro Acustic Soul” adıyla çıkaran Jobarteh vokal tarzıyla Griot geleneğine yenilikler katmıştır.

(Griot: Köyden köye dolaşıp Kora çalıp, hikâye anlatarak, aileler arasında arabuluculuk yaparak önemli bir toplumsal işlevi yerine getiren, Batı Afrika’nın sözlü kültürünün temelini oluşturan gezici müzisyen, hikâyeci ailelere verilen isim.)

Eşsiz bir sound yakalamak için kompozisyonlarının çoğunda kullandığı, Kora ve Ngoni arasında bir köprü kabul edilen ve Afrika müziğinin tonalitesini genişleten Nkoni adlı bir müzik aleti de icat etmiştir.

Dünyanın en küçük ülkelerinden birinden yükselen bu dev sesin şarkılarının en güzellerinden bazılarını sizin için derledik:

https://www.youtube.com/watch?v=30v2JL-oROU

https://www.youtube.com/watch?v=b8NtztjYN2U

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish