5R – Dünyanın En İlginç Okullarından Beşi

Bir eğitim ve öğretim sezonunun daha başındayız. Okul bu seveni ve sevmeyeni de. İnsanı iyi anlamda şekillendirdiğini düşünen de, okulların birer rol hapishanesi olduğunu söyleyende. Ama dünya üzerinde öyle okullar var ki – kurs demek belki daha doğru ama onlar kendilerine okul demiş – verdikleri eğitimler kimi zaman eğlenceli kimi zaman ürkütücü kimi zaman ise tuhaf. Aşağıda onlardan 5 tanesi var. Belki bir gün gitmek istersiniz.

Elf Okulu

An illustration of elves provided by the Álfaskólinn.

1998 yılında yapılan bir anket, İzlanda nüfusunun neredeyse yarısının elflere inandığını ortaya çıkardı. Minik insanların kayalık yerlerde yaşadığına dair İzlanda kültürünün temelindeki bu inanç sebebiyle yollar inşa edilirken dikkate alınır. Hatta bu gizli küçük insanların izini süren çalışmalara adanmış tam anlamıyla bir okul da mevcut. Reykjavik şehrinde bulunan, the Álfaskólinn, elflerin yaşadığına dair kanıtları sunan bir gezi de içeren beş saatlik bir kursun yan sıra ilginç elbiselerin ve birinin doğada karşılaşabileceği 13 tip elfi tanıtan bir bölüm de vardır.  Ders kahve ve krepten oluşan bir kahvaltı ve resmi elf uzmanı olduğunuza dair imzalı bir diplomanın teslimi ile sona eriyor.

Büyü Sanatları Araştırmaları Merkezi

The library.

Büyü Sanatları Araştırma Merkezi, psişik fenomenler, hipnoz, hile, kart oyunlarının tarihi ve bilimi, mentalizm, vantrilokluk, hokkabazlık ve el çabukluğu da dâhil sihir ve benzeri sanatların korunması ve yorumlanmasına adanmış bir organizasyondur. Bu korumanın üssü Chelsea’de tabelasız bir ofis binasında küçük ama sağlam bir kütüphanede yer almaktadır. Merkezin kütüphanecisiyle bir araştırma için randevu almak iki saat boyunca büyü hakkındaki nadir kitapların koleksiyonunu inceleyebileceğiniz anlamına gelir.  Eğer şansınız varsa, bir büyücünün illüzyonunu gerçekleştirmesine bile tanık olabilirsiniz.

Ceset Çiftliği

The Body Farm.

Tennessee Üniversitesi’nin Ceset Çiftliği’nde bedenler büyümüyor ama onlar ekip biçiliyor. Knoxville’deki arazide bulunan küçük arsa, insan kalıntıları inceleyen üniversitenin adli antropoloji bölümüne ait. Bu çalışması zor bir alan, cesetlerin çoğu bir şahıs onlara nakledildiğinde devlet ya da yakın bir akrabası tarafından kontrol edilip teslim ediliyor. Ancak, organlar bilim için bağışlandığında, vücut çiftliğinde onların sonuna kadar şansı var. Burada onlar doğaya terke ediliyor ya da kısmen gömülüyor ya da ağacın ya da suyun içine koyuluyor – gerçek dünyada bir ceset herhangi bir yerde olabilir – Bu sayede antropologlar zaman içinde onlarla çalışabiliyorlar. Çiftlik büyüyor, içindeki her şey ölmüş olmasına rağmen.

Roma Gladyatör Okulu

Gladiator School's leaders in full garb

Sergio Iacomoni ya da iş saatlerinde bilinen adıyla “Nero”, Roma’da özel bir tarihi gladyatörlük okulu olarak faaliyet gösteriyor. Okul, sahte bir ölüm kalım savaşında mücadele eden her yaştan öğrenciye/savaşçıya dersler sunuyor. Öğrenciler düzgün şekilde kılıç ve kalkan kullanmayı öğreniyorlar. Meme plakaları ve kiltler de giyilince savaşmak için her şey hazır oluyor.

Charles W. Howard Santa Claus Okulu

Daha mevsimsel odaklı bir eğitim için Charles W. Howard Santa Claus Okulu tercih nedeni olabilir. Eski bir Macy’s Santası tarafından 1937 yılında kurulan, okul, dünyanın en eski Santa okuludur. Okul aynı zamanda Santa Okullarının Harward’ı” olarak anılacak kadar iyidir. Santa Claus’un tarihini, görünümünü ve geleneklerini korumaya adanmış okul, uygun elbise ve makyaj, radyo ve televizyon deneyimi, canlı ren geyiği alıştırmaları ve Santa işaret dili gibi dersleri sunmaktadır. Ormanlık alandaki okul binası, Kuzey Kutbu’nda bulunabilecek bir evin havasına ve görüntüsüne sahiptir. Kurslar üç günlüktür ve Noel zamanına yakın, Ekim ayının sonlarında gerçekleşir.

Image

atlasobscura.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish