“We Are the World”ün Yapım Sürecini Anlatan Yeni Netflix Belgeselinden Fragman

Netflix, 1985 tarihli yardım single’ı “We Are the World”ün yapım sürecini anlatan belgeselin fragmanını paylaştı.

“The Greatest Night in Pop” isimli belgesel, 29 Ocak’ta gösterime giriyor.

Yönetmenliğini Bao Nguyen’in yaptığı “The Greatest Night in Pop”, müzik sahnesinin en büyük yıldızlarından 46’sının bir günde bir araya gelerek, kelimenin tam anlamıyla küresel bir sansasyon haline gelecek bir şarkıyı nasıl kaydettiklerini anlatıyor.

Lionel Richie’nin fragmanda açıkladığı üzere, “We Are the World” şarkısını Michael Jackson ile birlikte, Harry Belafonte’nin kendisini doğrudan arayarak Afrika’daki açlık yardımı için para toplamak üzere bir şarkı yazıp yazamayacağını sormasının ardından yazdı.

“The Greatest Night in Pop”, Jim Henson’ın stüdyosunda Richie’nin yeni kurduğu süper grubun şarkıyı canlı olarak kaydettiği o günün görüntülerini derliyor. Grammy ödüllü parçada Bruce Springsteen, Smokey Robinson, Cyndi Lauper, Dionne Warwick ve Huey Lewis gibi dönemin en büyük yıldızlarından bazılarının sesleri yer alıyor ve hepsi belgesel için yeni röportajlara katkıda bulunuyor.

Yapımcılığını Quincy Jones ve Michael Omartian’ın üstlendiği “We Are the World”, Afrika’da açlık çeken insanlara yardım için 63 milyon dolar (enflasyona göre ayarlandığında 160 milyon doların üzerinde) topladı. Ülkesine döndüğünde ise dört Grammy Ödülü ve bir Amerikan Müzik Ödülü kazandı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

consequence.net

tr_TRTurkish