Usta Gitarist, İlham Kaynağı Müzisyen Jeff Beck Hayatını Kaybetti

Çağımızın en büyük gitaristlerinden biri olarak kabul edilen Jeff Beck 78 yaşında yaşamını yitirdi.

Ailesinden yapılan açıklamaya göre Beck, bakteriyel menenjite yakalanarak 10 Ocak Salı günü vefat etti.

Blues, caz ve rock müziğin sınırlarını zorlarken, birçok yenilikçi gitar tekniğinin kullanımını yaygınlaştıran Beck, bir nesil müzisyen için büyük ilham kaynağı oldu.

24 Haziran 1944’te Wallington, İngiltere’de doğan Beck, gençken gitar çalmayı öğrendi ve Wimbledon Sanat Koleji’ne giderken bir dizi gruba katıldı. 1965’te arkadaşı Jimmy Page’in, Yardbirds’e Eric Clapton’ın yerine onun almasını önerdiğinde büyük çıkışını yaptı.

Sonrasında, başlangıçta vokalde Rod Stewart, basta Ronnie Wood, piyanoda Nicky Hopkins ve davulda Aynsley Dunbar’ın (yerine Micky Waller geldi) yer aldığı Jeff Beck Group’u kurdu. Oldukça popüler olan grup, 1969’da dağılmadan önce iki albüm çıkardı.

Nick Mason, otobiyografisinde Pink Floyd’un 1967’de Syd Barrett’in yerine onu almak istediğini, ancak kimsenin “ona sormaya cesaret edemediğini” belirtmişti. Bu arada Rolling Stones, Brian Jones’un ölümünden sonra gruplarına katılması için onun kapısını çaldı.

Beck daha sonra eski Cactus üyeleri Tim Bogert ve Carmine Appice ile Beck, Bogert & Appice’i oluşturmak için bir araya geldi. Grup, kendi adını taşıyan bir albüm çıkardı ve 1974’te dağılmadan önce kapsamlı bir şekilde turneye çıktı. Bir sonraki hamlesi olarak Beck, “Blow by Blow” adlı bir solo albüm kaydetti. Albüm 1974’te piyasaya sürüldü.

Solo kariyerine “There & Back”, “Jeff Beck’s Guitar Shop”, “Who Else!”, “You Had It Coming”, “Jeff” ve “Emotion & Commotion” gibi bir dizi başarılı albüm çıkararak devam etti.

1985 ve 2010 yılları arasında Beck, 1985 albümü “Flash” yer alan “Escape” şarkısı için En İyi Enstrümantal Rock Performansı ile başlayarak sekiz Grammy ödülü kazandı. 2016’daki “Loud Hailer” ise son stüdyo albümü oldu.

En son geçen kasım ayında Beck, Temmuz 2022’de dinleyiciyle buluşan ortak albümleri “18”i desteklemek için Johnny Depp ile Amerika’yı turluyordu.

Photo: Joby Sessions

Consequence.net

tr_TRTurkish