The Ronettes’in Kurucusu Ronnie Spector Yaşamını Yitirdi

1960’ların kız grubu olarak müzik sahnesine damga vuran The Ronettes’in kurucusu Ronnie Spector 78 yaşında hayatını kaybetti.

Spector’ın ailesi yapılan açıklamada, “Ronnie, hayatını gözlerinde bir pırıltı, cesur bir tavır, kötü bir mizah anlayışı ve yüzünde bir gülümseme ile yaşadı. Sevgi ve minnetle doluydu. Neşeli sesi, oyuncu doğası ve büyülü varlığı, onu tanıyan, duyan, gören herkeste yaşayacak” ifadesini kullandı.

Ronnie Spector 1957’de New York’ta kız kardeşi Estelle Bennett ve kuzeni Nedra Talley ile birlikte “The Darling Sisters” isimli bir grup kurdu. 1961’de “Ronnie And The Relatives” takma adıyla birkaç single yayınladılar ve daha sonra adlarını, 1963’te Phil Spector’s Philles Records ile anlaşma imzaladıktan sonra “The Ronettes” olarak değiştirdiler.

Philles Records’taki ilk yayınları, 1963’te Billboard Top 100’deki ilk Top 10 single listesine giren ve iki numara’ya yükselen şarkıları “Be My Baby” idi. Bunu “Baby, I Love You” izledi. Grup, kariyerlerinde sadece bir stüdyo albümü yayınladı, O da 1964 tarihli “Presenting The Fabulous Ronettes Featuring Veronica” idi. The Beatles’ı destekleyen bir turnenin ardından 1967’de ayrılana kadar ara sıra single çıkarmaya devam ettiler. Spector 1974’te kocasından boşandıktan sonra Bennett ve Talley’in yerine kadroya Chip Fields ve Denise Edwards’ı dahil ederek grubu yeniden diriltmeye karar verdi. Ekip bir kez daha ayrılmadan önce 1974’de “I Wish I Never Saw The Sun Shine” isimli single’ı yayınladı.

Şarkıcı, 1980 ve 2016 yılları arasında dört solo albüm ve üç EP yayınlayarak kendi solo kariyerine başladı.

Spector 1990’da “Be My Baby: How I Survived Mascara, Miniskirts And Madness, Or, My Life As A Fabulous Ronette” isimli kitapta hayatını ve anılarını kaleme aldı. Kitap Zendaya’nın Spector’ı oynayacağı bir filme uyarlanmak için onay aldı.

What's your reaction?

tr_TRTurkish