Telefonda bekleme müziği neden sinir bozucudur

Gerçek bir kişiye ulaşmadan önce, korkunç bekleme bölgesinde kulağımızda çalan müzik çoğu zaman bizi deli eder. Bekleme müziğinin neden olumsuz duyguları tetiklediğini bilmek faydalı olabilir. Kanada’nın Vancouver kentindeki British Columbia Üniversitesi Müzik Teorisi ve Müzik Bilişi Doçenti Dr. Leigh VanHandel, Mental Floss’a e-posta yoluyla “Bekleme müziği yardım edilmeden harcanan zamanın sesli bir temsilidir. Beklemede kalan kişi için müzik, hedefi ne olursa olsun ilerlemeden geçen zamanın bir işaretidir. Yani bir bakıma zamanın geçişini daha belirgin hale getirir ve bu da hayal kırıklığını artırır” diye yazdı.

Her ne kadar bizi hayal kırıklığına uğratsa da, müzik olmasa o bekleme anları çok daha kötü olur. Herhangi bir süre boyunca bir aramayı beklediğinizi ve hiçbir müziğin olmadığını, yalnızca sessiz boşlukta durduğunuzu hayal edin. Telefonda bekletmenin ilk dönemlerindeki en önemli sorun insanların birisinin, herhangi birinin hala hatta olup olmadığını bilmemesi ve telefonu kapatmasıydı. Ancak 1962’de fabrika sahibi Alfred Levy arayan kişiyi ilgilenilmeyi beklerken hatta tutmanın bir yolunu sunan bir “Telefon Bekletme Programı Sistemi” için ABD’de patent başvurusunda bulundu. Levy şöyle açıkladı: “Mevcut buluşun bir amacı, bir bekletme aracının çalıştırılması üzerine, örneğin; bir tuş veya düğme, gelen aramayı program materyali müziğinin kaynağına bağlayacaktır.” Konsept yaygınlaştı ve sessiz bekletmeler geçmişte kaldı ve yerini arayan kişinin deneyimini az da olsa iyileştiren müzik aldı. Daha sonra şirketler, müşteri bekletme sürelerinin bir kısmını yalnızca müzik yerine markalı duyurular veya reklamlarla doldurabileceklerini fark etti. Bu aslında onlar için bedava pazarlamaydı.

Birçok şirketin müşterilerini telefon görüşmesi sırasında beklemeye almaktan başka seçeneği yoktur. Doğru müzik türünü seçmek, işletmeler için karmaşık bir karardır ve en önemli faktörlerden biri müzik türüdür. VanHandel, “Herkesin bekleme süresini daha keyifli hale getirecek tek bir tür olduğunu düşünmüyorum” diyor. “[İşletmeler] hangi türü seçerse seçsin, bazı insanlar onu sevecek, bazıları ise bundan nefret edecek.” Şirketlerin klasik, smooth caz, çağdaş, kolay dinlenen müzik gibi genel olarak sakin türlerdeki ve genellikle enstrümantal parçalar içeren müzikleri tercih etmelerinin nedeni bu olabilir.

Ayrıca çok pahalı olabilen telif hakkı faktörü de var; bu nedenle insanlar, küçük işletmeler için orijinal müzik yaratma konusunda uzmanlaşmış Mood Media gibi şirketlere yönelme eğiliminde oluyor.

Müzikal döngü süresi aynı zamanda arayanın sabır eşiğini de etkiler. Kısa bekleme süreleri, kısa aralıklarla daha kısa müzik döngülerine sahip olabilir; daha uzun bekleme süreleri daha uzun bir döngüye sahip olmalıdır. Bekletme müziğinde tekrarlar sinir bozucu olabilir ve sabırsızlığın artırır. “İnsan, müzik de dahil olmak üzere her ortamda tekrar ve yenilik dengesini sever. Eğer sadece 30 saniyelik bir müzik döngüsü varsa ve ulaşmaya çalıştığınız şirkete ait bir veya iki duyuru, reklam veya haberden oluşan bir rotasyonla noktalanıyorsa, bu çok yorucu olabilir; yenilik yok, sadece tekrar var” diyor Van Handel. Bu, arayanın dikkatini geçen zamana çeker ve aramanın diğer ucundaki başka bir insana ulaşmak için ne kadar süredir beklediklerinin farkına varmalarına neden olur.

Ses kalitesi de önemlidir. İnsanlar bugünlerde net ve dolgun sese o kadar alışmışlar ki; bu, ne tür müzik olursa olsun, telefon hattının ucundan gelen bulanık, tiz sesin özellikle hayal kırıklığı yaratmasına neden oluyor. VanHandel, “Beklemenin acısını artıran her şeyin kesinlikle bir fark yaratabileceğini düşünüyorum” diyor. “Beynimiz ve işitme sistemimiz, düşük kaliteli sesleri işlemek için daha fazla çalışmak zorunda.”

Beklemede Olmayı Daha Az Sinir bozucu Hale Getirme

Sonuç olarak, insanlar zaten bir arama yapmak ve birisiyle konuşmak için beklemek zorunda kaldıkları için gerilmiş durumdalar. VanHandel “Bir şirketin umut edebileceği en iyi şey, bekleyen müşterinin hayal kırıklığını ve öfkesini artırmayan bekleme müziğidir” diyor. “Şirketler kendi müzikleri üzerinde düşünmeye daha az zaman harcamalı ve müşteri hizmetleri temsilcilerini işe alıp eğitmeye daha fazla zaman ayırmalı.”

VanHendel ayrıca şirketlerin, insanları hatta bekletmek yerine arayanın telefon numarasını alıp onları geri arama yönündeki yeni trendine de dikkat çekiyor: “Bu bana müşterinin zamanına daha saygılı geliyor ve ‘bekleme müziği’nden kaçınmanın bir yolu olabilir.” Tamamen sorun” diyor.

FOTOĞRAF: Westend61/Getty Images (woman on phone); filo/DigitalVision Vectors/Getty Images (music notes)

tr_TRTurkish