Sigiriya, Antik ve Bir Büyülü Yer

Eski Sigiriya kalesi, imkânı olanın dünya gözüyle en az bir kez görmesi gereken dünyanın en güzel yerlerinden biri. Sigiriya, hem antik bir kale hem de eski bir saray. İki yüz metre yükseklikteki devasa bir kayanın üzerinde duran, Aslan Kaya adı da verilen bu şaşırtıcı mekân, geniş bir bahçe, su deposu ve diğer yapıların oluşturduğu bir ağ ile çevrili olan Sri Lanka’nın Matale Bölgesi’nde bulunuyor.

geologyrocks.tumblr.com

geologyrocks.tumblr.com

Lion’s Rock adı, kayaya oyulmuş bir aslanın devasa pençelerinin keşfinden geliyor. Geri kalan kısmın ise zamanla aşınmış olduğuna inanılıyor. Resmin başka bir anlamı da var: Aslanın, Buda’nın söylediği, gerçeğin bir aslanın kükremesi kadar güçlü olduğu, sözüne bir gönderme olduğu düşünülüyor.

Ben/Flickr

Ben/Flickr

Bir zamanlar ünlü bir kraliyet sarayı olan Sigiriya, Hint Ajanta mağaralarında bulunanlara benzer antik freskleriyle de tanınan popüler bir turistik mekân. Ayrıca, Sri Lanka’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yedi yerden biri. Eski zamanlardan kalan, kent planlamasının en iyi örneklerinden biri olarak da kabul edilir.

James Gordon / Flickr

James Gordon / Flickr

James Gordon / Flickr

James Gordon / Flickr

Dennis S Hurd/Flickr

Dennis S Hurd/Flickr

kapak fotoğrafı: Jason Jones/Flickr

unusualplaces.org

tr_TRTurkish