Şehrin Üstünde Bir Şehir: Çatılara Taşınıyoruz

Şehirleri nefes alamayacak hale getirdik ve giderek kalabalıklaşıyoruz. Bu da yeni yaşam modellerinin ortaya çıkmasını zorunlu kılıyor. Eğlence anlayışımız da buna göre şekilleniyor. Aynı Rotterdam’daki Rotterdam Çatı Günleri ya da Amsterdam’daki çatı festivali gibi…

ROEF Amsterdam yeni bir başlangıç olarak gördüğü bakış açısıyla Amsterdam’da kullanılmayan sekiz çatı üzerinde bir festival düzenliyor. Proje “göster, büyüt, bağlan,” gibi üç aşamalı bir işleyişle kendini tanımlıyor. İnsanlara farklı bir etkinlik sunmanın ve şehre yukarıdan bakmanın fırsatı yaratmanın güzel bir yolu bulunmuş gibi gözüküyor. Etkinlikte müzik performanslar, şiir dinletileri, sirk aktiviteleri ve tiyatro performansları yapılıyor. Festival ekibi önümüzdeki yıllarda çatı sayısını yirmiye çıkarmayı ve şirketlerin dikkatini buralara çekmeyi hedefliyor.

Projede şehrin kullanılabilir alanları hakkında bir bilinç yaratma ve yine farklı alanları yeşillendirerek şehre güzellik katmak gibi hedefler de var. Biz buna yer kalmadı da diyebiliriz.

öojıuyc

lkjhgfdfgj

fotoğraf: Niki Boomkens

şlkjhgf

fotoğraf: Me Marie

tr_TRTurkish