Özlediğimiz Ses Oh Land ile Pop’a Dönüş: Yeni Albüm “Loop Soup” Yayında

Nahif bir sese sahip olan Danimarkalı sanatçı Nanna Øland Fabricius bilinen sahne adıyla ise Oh Land’in son albümü “Loop Soup”, 29 Eylül 2023’te Tusk or Tooth ve Türkiye’de GRGDN Müzik desteğiyle piyasaya sürüldü.

Albümde yer alan tempolu davul ve vintage synth’ler Oh Land’in pop sahnesine kararlı bir geri dönüş yaptığını gösteriyor. Çok çok uzak bir galakside ortaya çıkmış gibi görünen kendi ses dünyasını yaratan Oh Land, alışılmadık şarkı yapılarıyla görkemli ve sinematik vokalini eğlenceli bir şekilde var olma mücadelesini derinlemesine işlediği lirizmiyle birleştiriyor.

Albümün yapımcılığını Adi Zukanovic ve Vasco üstleniyor, vokallerde ise Ximena Sarinana ve Broods eşlik ediyor.

Nanna yeni albümü için şöyle diyor: “Bu şarkıların çoğu toplumdaki sorunları ve toplum içinde kendi alanımı bulma mücadelesini hedef alıyor. İçimdeki çatışmalar bu şarkılara dönüştü. Yaşım ilerledikçe yaşadığım dünyayı daha çok sorguluyorum. Bu albümün, anılardan, gelecek hayallerinden ve şimdiki zamanın zorluğuyla örülmüş serüvenimin yol göstericisi ya da duygusal pusulası olduğunu söyleyebilirim. 60’lı ve 70’li yılların “barbarella” gibi bilim kurgu filmlerinden, Jodorowsky’nin “Kutsal Dağ”ından ve Boney M gibi disko estetiğinden çok ilham aldım. Dans etmeye ve kendinizi ifade etmeye ilham veren, çoğunlukla tempolu bir albüm yaratmak istediğimi başından beri biliyordum. İki inanılmaz yapımcıyla, Adi Zukanovic ve Vasco ile davulları 707 gibi eurorack modüler synth’ler ve Jupiter8 gibi vintage synth’lerle mikslemek için çalıştım. Koro ve armoniler, sesimi ortaya çıkarmanın büyük bir parçası ve bazen bir sesten ziyade bir enstrüman olarak ele alındığında prodüksiyonun özü oluyor.”

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish