Meydan Okuyan, Şifalı Bir Punk Tavrı ve Lisanı: Idles “Ultra Mono”

Boğaç Gökmen

İngiltere, Bristol bandıralı punk rock ekibi Idles, yeni albümü “Ultra Mono” ile de zihinleri ve ruhları zıplatmayı, hassas sinir uçlarını gıdıklamayı sürdürüyor.

2017 tarihli çıkış albümleri “Brutalism” ve ertesi yıl dinleyiciyle buluşan “Joy as an Act of Resistance” ile tozu dumana katan grup, 2019’un son demlerinde yeni albümleri hakkında ilk sinyalleri verip Mayıs 2020’de ise ilk single “Mr. Motivator” ile işin rengini açık etmeye başlamıştı bile.

Bir önceki albümün arka planındaki yapımcı kadrosu Adam ‘Atom’ Greenspan ve Nick Launay ile güç birliğini sürdüren ekip, dinleyicinin dünyayı değiştirme isteğini körükleyecek tüm unsurlarıyla parıldayan “Ultra Mono” ile taşı gediğine yerleştiriyor.

Yeni albüm muhteviyatında da mevcut sosyopolitik iklim, sınıf mücadelesi, akıl sağlığı gibi bıçak sırtı konulara balıklama dalmaya çekinmeyen Idles, şarkıcı Joe Talbot’un da değindiği gibi vaaz vermeden daha üretken bir insan olma yolunda atılan adımların iç işleyişlerinin yansımalarıyla çıkıyor karşımıza.

Tam da tüm bu omurgayı iliklerimizde hissetmemizi saylayan grup, kariyerlerinin ışıltılı anlarından birini daha inşa ederken, birçok insani duyguyu önce yerle bir edip hemen ardından da itinayla şifalandıran sihirli bir punk tavrı ve lisanı sunuyor.

Girişle birlikte tarafını belli eden açık sözlü muhalif tavır, albümü son düzlüğe dek ayakta tutan vokal işçiliği, gitar tonları ve dinamik ritmik yapı, ortaya çıkan bütünün ayarlarını garanti altına alıyor. Geleneksel punk damarı sayesinde de sarıp sarmalayan genel hissiyat albüme gerekli yakıtı sağlıyor.

Bununla da kalmıyor, pek tabii yeni albümle meydan okuma dozunu da yükseltiyor grup.

Şarkıları yerinde politik alaycılık ve yaraya tuz basan parlak fikirlerle donatmış, albümün sade kimyasında kurulan tutarlı, çift taraflı denklem sayesinde ise hem müzikaliteyi hem de sözel içeriği asgari müşterekte öpüştürmeyi bilmişler.

Son tahlilde, kıvamında öfke, anarşi ve mizah anlayışı, patlayıcı etkisi yerinde şarkı yapıları, kan dolaşımını hızlandıran gerekli hamleleri ve olmazsa olmaz, toplumsal saptamaları odağa alan sözel içerik ile keyif alacak birçok an, hislere tercüman bir atmosfer, tekmili birden dinleyiciyi bekliyor.

Samimi kurgu ve anlatımı ile yüreklendirici, eylemlerinin itinayla süreceğinin teminatı enerjisi ile ateşli yeni Idles albümü “Ultra Mono”ya yanaşmakta gecikmeyin.

What's your reaction?

tr_TRTurkish