Madam Giyotin 4, 15, 22 ve 26 Aralık 2021 tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor

Lauren Gunderson’un yazdığı Yağmur Yağmur’un yönettiği ve Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız ve Merve Güran’ın rol aldığı Madam Giyotin4, 15, 22 ve 26Aralık 2021 tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor.


Feminist ve aktivist oyun yazarı Olympe De Gouges, yüz bin kişinin kellesini tek bir kelle ile değiştiren gözü pek suikastçı Charlotte Corday, Agostino Brunias resminden fırlayan üst aklın temsilcisi bir casus, “renksiz kadın” Marienne ve hiçbir zaman gerçek bir arkadaşa sahip olamayan, istemeden nezaketsiz ve tuhaf bir şekilde ileri görüşlü Marie Antoinette… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın… 


Lauren Gunderson’un yazdığı Yağmur Yağmur’un yönettiği ve Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız ve Merve Güran’ın rol aldığı Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir yerde bir araya getiriyor.


MERAK UYANDIRICI BİR KADIN BULUŞMASI


İlk gösterimini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren K! Kültüral Performing Arts yapımı Madam Giyotin, şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması. Bu oyun, “Korku Krallığı” zamanında kim olabileceğimizi bulmanın bir yolu ya da bizim zamanımızda onların “kim” olduklarına dair 18. Yüzyıl Fransası ile yapılan bir konuşmanın tohumu. Tersine dönmüş dünyada, zamansız ve mekansız bir düzlemde, ortak kanamalar yaşayan bu dört kadın ekseninde dönen rüya benzeri bu komedi; şiddet ve miras, kadın hakları ve korku, sanat ve aslında dünyayı nasıl değiştirdiğimiz/ değiştirebileceğimiz hakkında.


Madam Giyotin, 4, 15 ve 22 Aralık 2021 tarihlerinde fiziki olarak K! Kültüral Performing Arts Sahnesi’nde sahnelenecek. 26 Aralık 2021 tarihinde oyun,jetgise.com üzerinden dijital bir gösterimle seyirci karşısına çıkacak.


Not: 22 Aralık 2021 tarihindeki oyun “gala” gösterimi olarak planlanmıştır.


Künye


Yazar: Lauren GundersonProje Tasarımı, Konsept ve Yönetmen: Yağmur YağmurÇeviri: Gülay GürYapımcı: Yağmur YağmurYardımcı Yönetmen: Zeliha GürsoySahne Tasarımı: Yağmur YağmurIşık Tasarımı: Ayşe Sedef AyterHareket Düzen: Orçun OkurganKostüm Tasarımı ve Uygulama: Gaye KızılışıkMüzik: Kintu Works & Muntu Works – AytunAfiş Tasarımı: Erin İlkcan AslanSes Koçu: Çağrı HünReji Asistanı: Sevda Baş, Başak KaraOyunFotoğrafları: Volkan ErkanOynayanlar: Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız, Merve GüranVideo Yönetmeni ve Kurgu: Noyan AyturanGörüntü Yönetmeni: Hasan ÖztaşSes: Emir Buğra KazakReji ve Kurgu Asistanı: Senem BirlikKamera: Hasan Öztaş, Noyan Ayturan, İrem DilaverKamera Asistanı: Canberk Aykanat

tr_TRTurkish