Leonardo DiCaprio’nun Adı Yeni Bir Ağaç Türüne Verildi

Leonardo DiCaprio, 2016 yılında Alejandro González Iñárritu’nun “The Revenant” filmindeki performansıyla Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu heykelciğini nihayet evine götürmüştü. DiCaprio, Oscar’ın kabul konuşmasında “İklim değişikliği gerçektir. Şu anda oluyor. Bu, tüm türümüzün karşı karşıya olduğu en acil tehdittir,” dedi.

BBC.com’un haberine göre, Londra, Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri’ndeki bilim insanları, kısa süre önce, yağmur ormanlarını ağaç kesme tehlikelerinden kurtarmaya çalışırken yaptığı çalışmalardan dolayı bir ağaca adını vererek ünlü yıldızı onurlandırdı.

Dicaprio tree
@ LORNAMACKINNON

Dr. Martin Cheek BBC’ye verdiği demeçte, “Ebo Ormanı’nda ağaç kesiminin durdurulmasına yardım etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

2020’de Kamerun’daki Ebo Ormanı tehdit altındayken DiCaprio, konuyu milyonlarca sosyal medya takipçisiyle paylaşarak, “Kamerun’un Ebo Ormanı’nın ve orada yaşayan tüm inanılmaz hayvanların başı dertte. Buna Orman Filleri, Goriller, Şempanzeler ve diğerleri dahil. #SaveEboForest’a yardım edelim,” yazdı. Gönderileri, Orta Afrika’daki nispeten el değmemiş yağmur ormanlarını kurtarma kampanyasına büyük ivme kazandırdı. Ormanda imara izin verme planları hükümet tarafından iptal edildi.

Şimdi, DiCaprio, yalnızca Ebo Ormanı’nda yetiştiği düşünülen, yakın zamanda keşfedilen bir ağaç türünün adaşı. Resmi olarak “Uvariopsis dicaprio” olarak adlandırılan ağaç, “tehdit altındaki türler” listesinde yer alıyor. Ylang ylang ailesinin bir parçası olan tropikal, yaprak dökmeyen, parlak sarı yapraklara sahip ağaç artık eskisinden çok daha ünlü.

fotoğraf: gettyimages

kaynak

tr_TRTurkish