Kaan Çelen’in İlk Solo Albümü NA-Zİ-LE Yayında

Lin Records etiketi ile 11 Aralık Cuma günü yayınlanan Kaan Çelen’in ilk solo albümü NA-Zİ-LE, CD ve Dijital Format olarak müzik marketler ve tüm dijital platformlarda dinleyicisi ile buluştu.

Beş yeni beste ve bir caz standardının bulunduğu albümde Kaan Çelen davul, Tolga Bilgin trompet, Tamer Temel saksafon, Ercüment Orkut piyano ve Volkan Topakoğlu kontrbas ile yer alıyor.

Albüm kayıtlarını Sinan Sakızlı ve Ceylan Akçar (Hayyam Stüdyoları) Mix ve Mastering’i ise Emre Malikler yaparken, albüm kapak fotoğraflarını Erdal Kaş çekmiş, kapak tasarımını Yiğit Gürevin yapmış.

Doktor hatası yüzünden sol kolunu kullanamayan, 15 yaşında ise fizyoterapisti Serkan Sevim’in yönlendirmesiyle müzikle buluşan Kaan Çelen’in sol yanı olan enstrümanı davulu ile müziğe bağlanmış oluyor.

Her durumda ‘sen yaparsın, sen yapacaksın’ diyen en büyük destekçisi annesi Nazile sayesinde kendini hiç farklı hissetmediğini söyleyen Kaan’ın müzikal yolculuğu, 17 yaşında, ‘’yol göstericim, değerli ağabeyim’’ dediği ilk profesyonel öğretmeni, davulcu Ediz Hafızoğlu’ndan aldığı dersler sayesinde başlar.

2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Caz Sertifika Bölümü’nü burslu olarak kazanıp Ferit Odman ve 2014-2017 yıllarında Cem Aksel ile çalışma fırsatı yakalayan Kaan, Boğaziçi Üniversitesi’nin 2015 yılında düzenlediği New York Jazz Workshop’una katılmaya hak kazanıp aynı zamanda 22. ve 23.’sü düzenlenen İzmir Avrupa Jazz Workshop’larına katılıp çeşitli İtalyan ve Polonyalı sanatçılarla da tanışma ve çalışma fırsatını bulur. Caz haricinde kendi doğduğu topraklardan beslenen ruhundaki etnik titreşimleri de birleştirerek Türk Sanat Müziği Orkestrası ile Türk müziğinin farklı tarzlarını çalarak deneyimle şansını da yakalar ve Türkiye’nin çeşitli illeriyle birlikte Yunanistan’da da konser vererek değerli tecrübeler kazanır.

’Bir Tutkunun Eseri’’ cümlesiyle öne çıkan albüm şu ifadelerle tanımlanıyor:

Tüm tutkuları ve cesaretiyle aklının odalarındaki duvarlarda seslerin asılı kaldığı, ruhunun koridorlarında koşturan ritimleri, Caz’ın transparan süzgecinden geçirerek kendine özgü enstrümanı ile bir festivale dönüştüren, müziğin iyileştirici ve birleştirici gücüne inanan herkesi bir kapıdan girip bambaşka kapılardan çıkaracak, mananızı bulmaya davet eden mükemmel bir Kaan Çelen albümü bu. Dünyada bir uzvunu kullanamayan ama engel de tanımayan sanatçının yayınladığı albüm dünyada bir ilk olması açısından da büyük önem taşıyor.”

tr_TRTurkish