İngiliz Forrest Gump: Jamie Ramsey

Koşmayı seven bir adam… O kadar seviyor ki, Kanada Vencouver’dan Arjantin Bounos Aires’e kadar koştu…

Yolculuk Ramsey’in tahminine göre 17 bin kilometreden fazla sürdü.

İngiliz Forrest Gump Jamie Ramsey kendi tahminine göre 17 bin kilometreden fazla süren koşusunu 10 Ocak Pazar günü İngiltere’nin başkentindeki Londra Heathrow Havaalanı’ndan Westminister’a yaptığı hafif bir koşuyla son verdi. Düzinelerce kilometreden sonra iki kıta arasında koşmak bırakmak için yeterlidir herhalde.

Koşusunun son ayağında ona katılmaları için destekçilerini de davet etti. Hayranları da onu hayal kırıklığına uğratmadı.

Ramsey, Vencouver’dan Bounos Aires’e koşarken aynı zamanda seyahat de edeceği için Ramsey, bütün eşyalarını tekerlekli bir araç üzerinde itti. Eşyalar kabaca 40 kg ağırlığındaydı. Günde ortalama 26 mil civarında yol alıyordu.

Ramsey tüm bunları yapmaya neden karar verdi diye soracak olursanız,  o sadece açık havada olmak istiyordu.

Ramsey uzun süre 9-5 çalıştıktan sonra hiçbir gencin yapamadığını gerçekleştirdi. Yolculuk tutkusunun kötü yanları da yok değildi.

2011 nisanında Guardian’a konuşan Ramsey, –Vancouver da başladığı yolculuğundan 8 ay sonra- yolculuğuna saçma macera olarak tanımladı ama koşunun ona diğer ülkeler ve etrafındaki dünyayla ilgili özel bir fikir verdiğini söyledi: “Çok fazla insan neden böyle bir maceraya giriştiğimi soruyor, cevap basit; 12 yıl bir ofiste çalıştım. Gitmek, dünyayı ayaklarıma getirerek keşfetmek için bana bir fırsat penceresi gibi hissettirdi. Koşmayı seviyorum, daima sevdim ve bedenim izin verdiği sürece de yapacağım. Ülkeleri geçmek size özel bir fikir veriyor, bence bir otobüs ya da arabada kaybetmiş birisin.”

Yavaş tempoda koşmak onun için tutkunun ötesinde. Ramsey, koşusunu yaparken üzerine çektiği ilgiyi faydalı şekilde kullanarak birkaç yardım kuruluşu için yardım istedi.

“Koşmak bu kadar ilgi toplayacaksa, neden bu ilgiyi paylaşmıyorsun?”

Ramsey, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CALM’ı (İngiltere’de intihar eğilimi olan erkeklere yardım etmeyi amaçlayan bir kuruluş) destekledi. Onun bağış toplama sayfası sayesinde, organizasyon için 2100 dolardan fazla para toplandı.

Güvenli içme suyu ve temizlik konusunda ihtiyacı olan bölgelere yardım eden WaterAid için de para topladı. Üçüncü olarak, İngiltere’de kanserden etkilenenlere faydalı olmaya çalışan  MacMillan Cancer Care için de.

Ramsey dönüşünde yolculuğu için The Telegraph’a “Kesinlikle bir deneyim oldu, ben onu kesinlikle sevdim. Yolculuk sırasından başarmam ve eve dönmem için yardım eden herkese içten teşekkür ederim.” diye açıklama yaptı.

Eğer gençlik bunalımında ya da orta yaş krizindeyseniz, belki Ramsey’in hikâyesini kenara not almalısınız.

P1060882 PS small

What's your reaction?

tr_TRTurkish