İdil Acim’in Ses Evreninden Çok Özel Hikâyeler: “Ezop” Yayında

İdil Acim’in ilk solo albümü ‘’Ezop’’ Lin Records etiketi ile dinleyiciyle buluştu.

Zamanın izafi, hayatın hikâye, her şeyin uçucu olduğu ve hüküm sürmekte olan kültürün mantık dışı ilerlediği dönemde İdil Acim’in ilk albümü “Ezop”, usul usul dönmeye başladı.

Pandemi döneminde eve kapanan her müzisyen gibi, üretmeye devam ederek hayatla bağını sürdürmeye çalışan İdil, kulağa hoş gelme riski altında iyi müzik yapmaya odaklanan çok yönlü deneysel çalışmaları olan ve küratörlük iç güdüsüyle ruh dünyanızı sanatsal bir platforma dönüştüren bir sanatçı.

Kış aylarında Ediz Hafızoğlu’nun desteğiyle, her şarkının kendisi için özel bir hikâyesi olan bu projeyi hayata geçirmek için adım atmış ve bu hikâyeleri kendi müzik dilinde anlatmaya çalışmış.

İdil, çıktığı bu yolculuğu şu sözlerle tanımlıyor; “Zaman kavramının içini doldurmakta zorluk çektiğimiz şu dönemde, düşünmeyi biraz durdurup gökyüzünde bütün sakinlikleriyle, özgürce uçan kuşları izledim ve onlardan ilham aldım. Kendilerini akışa bırakıp, kanatlarını telaşsızca çırparak havada öylece süzülmeleri; bana, kendimizi hayat akışının kollarına korkusuzca bırakarak boşlukta süzülmenin, insan zihnini biraz olsun dinlendirebileceğini hatırlattı.”

2011 yılından beri çeşitli ses tasarımları yapan, analog cihazlarla müzik üreten, Elektronik Müzik Tarihi seminerleri veren ve görüntüye müzik yazma üzerine çalışan İdil Acim, 2014 yılından itibaren elektronik türdeki şarkılarını çeşitli dijital platformlarda bağımsız olarak yayınlıyor. 2020 yılının sonbaharında ‘’DalgaNo.1’’ isimli, görsel ve işitsel enstalasyon kurgulamış fakat pandemi koşulları sebebiyle sergi ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Altı orijinal besteden oluşan albümde, iki parçada akustik davulu ile yer alan Ediz Hafızoğlu ve albümün son parçasına saksafonuyla eşlik eden Toprak Barut hariç; tüm enstrümanlar ve ses tasarımları İdil Acim’e ait, kapak tasarımını ise Sercan Melik Aslan imzası taşıyor.

tr_TRTurkish