Geleneğin Günümüze Samimi Aktarımı: Ben Harper’ın Yeni Albümü “Bloodline Maintenance” Yayında

Ben Harper’ın beklenen yeni albümü “Bloodline Maintenance”, 22 Temmuz’da Chrysalis Records aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

Harper’ın 2020 enstrümantal albümü “Winter Is For Lovers”ın ve blues armonika üstadı Charlie Musselwhite ile birlikte kaydettikleri 2018 tarihli ortak albümü “No Mercy In This Land” sonrası ilk şarkılarını ulaştırıyor kulaklarımıza. Bu yanından bakıldığında “Bloodline Maintenance”, şarkıcı-söz yazarının 2016’da yayımlanan “Call It What It Is” albümünden bu yana ilk enstrümantal olmayan solo albümü oluyor.

Ben Harper hem son yılların küresel kaotik gidişatından hem de kişisel travmalarından ilham aldığı albümün çoğunda gitar, bas, davul ve perküsyonu kendisi çalıyor.

Harper, albüm üzerinde çalışırken, “Sanki ilerliyor ve daha önce hiç bulunmadığım yerlere giriyor gibiydim,” diyor ve ekliyor, “Diğer tüm kayıtlardan öğrendiğim her şeyi alıp, ateşe vermek ve baştan başlamak. Ve kafamda duyduğum seslerin o kadar alışılmışın dışında olduğunu biliyordum ki çoğunu kendim yapmak zorunda kaldım.”

Haper’ın karakteristik melodik zenginliğiyle birlikte imza nitelinde blues köklerine temas eden, 70’lerin soul hissiyatını sözel içeriğiyle birlikte yansıtıp funky ritimlerle de kol kola giren “Bloodline Maintenance”, en samimi şekilde geleneği günümüze aktaran anlayışıyla ışıldıyor.

Harper ortak yapımcılığını Sheldon Gomberg ile birlikte üstlendiği albümü, 2021’de kaybettiği, uzun zamandır dostu ve grup arkadaşı Juan D. Nelson’ın anısına ithaf ediyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish