Gary Moore’un Belfast’ta Dikilecek Heykeli için Önemli Adım

Gitar efsanesi Gary Moore’un, memleketi Belfast’ta bir heykelinin dikilmesi yönündeki kampanya, ölümünün onuncu yıldönümünden önce güçlü bir destek aldı.

Moore’un aile üyeleri ve hayranları tarafından sürdürülen The Wild Frontier Memorial Projesi, Yeşil Parti ve Belfast’taki İttifak Partisi’nden destek alırken, ilk müzakerelerden sonra sıcak bir şekilde karşılandı.

Nitekim heykel, şehrin 2023’te büyük bir kültürel kutlama için planlarının bir özelliği olabilir. Belfast geçen yıl, 2023 yılına kadar UNESCO Avrupa Müzik Şehri olarak onaylanmak için girişimde bulunmuştu.

Bu doğrultuda Belfast Şehir Konseyi’nin 2023 için önemli bir kültürel cazibe merkezi planladığı anlaşılırken, Moore’un en küçük kız kardeşi Patricia Moore, “Belfast’ın en büyük gitaristi” heykelinin şehrin gelecekteki amaçlarına mükemmel bir şekilde uyacağını söylüyor.

Gary’nin tüm İrlanda’da ve tüm dünyada birçok insan için bir idol olduğunu biliyorum Patricia Moore şöyle devam ediyor, “Şehrini sevdi ve kariyeri onu her yere götürse de müziği her zaman Belfast’ın doğası ve güzelliğinden ve aslında tüm İrlanda’dan etkilendi. Gary Belfastlı olmaktan çok ama çok gurur duyuyordu, insanlara onun evi olduğunu söylemekten hoşlanıyordu.”

Şehrin doğusunda büyüyen Gary Moore, Skid Row, Thin Lizzy ve G-Force gibi gruplarla muhteşem bir kariyere sahipti ve ardından görkemli solo çalışmaları ile de heavy rock’tan blues’a uzanan müthiş müzikal yolculuğu sırası ve sonrasında B.B. King, Albert King, Peter Green, Jack Bruce ve Eric Clapton gibi isimlerle ortak projeler yürütmüştü.

Gary Moore sadece 58 yaşında uykusunda kalp krizi geçirdikten sonra 6 Şubat 2011’de yaşamını yitirmişti.

Blabbermouth.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish