Frekans Belli, Haydi Radyo Başına: Yeni The Ringo Jets Albümü “Radio Ringo” Yayında

Boğaç Gökmen

Memleket rock’n’roll sahnesinin en dikkat çekici ve fark yaratan gruplarında The Ringo Jets’in beklenen yeni albümü “Radio Ringo”, Ferment Records aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

Davul ve vokallerde Lale Kardeş, gitar ve vokallerde ise Tarkan Mertoğlu ile Deniz Ağan’dan oluşan ekip, rock’n’roll ana başlığı altında birçok renk kullandığı geniş frekans aralığı sunuyor dinleyiciye. Öyle ki dünyanın her yerinden tüm dünyaya birçok türde iyi müzik yayımlayan bir radyo istasyonu misali kulaklarımıza ulaşıyor “Radio Ringo”.

Türkçe ve İngilizce şarkılardan oluşan albümün yayını öncesi paylaşılan “Çilek Mevsimi”, “Last Man Standing”, “Şehir” ve “Alibi” teklileri ile bu tür zenginliğinin altı çizilen “Radio Ringo”nun ilk ipuçları merak seviyesini de arttırmıştı.

2022 yılı boyunca Can Sertoğlu’nun yapımcılığında ve gitarist Tarkan Mertoğlu’nun prodüktörlüğünde İstanbul, Studio No:5’te kaydedilen “Radio Ringo”, üç interlude ve iki intro ile birlikte 14 yepyeni şarkı içeriyor. Bu genel yapının içinde de 70’ler soul damarından Anadolu rock sofrasına, alternatif ve garage rock kulvarından, hard rock ve klasik rock semalarına dek birçok türü frekans aralığına sığdırıyor.

Jeneriklik riff akışıyla henüz açılışla birlikte niyetini açık eden “Sarmaşık”, ardından ritmik canlılığı sürdürüp albümün sololardaki seviyesine ilk sinyalleri de çakan “Mean Sun” ve hemen sonrasında albümden ilk paylaşılıp ve o ilk dinlemeden bugüne dek de zihinlerde dönmeye devam eden, vokal çeşitliliğiyle de damakta iz bırakan, klasik adayı “Last Man Standing” perdeyi nefis salınımlarla açıyor. Lale’nin vokalleri ve melodik anlayışıyla alternatif sahneden güneş gibi doğan “Tekrar”, 70’li yıllar polisiye dizilerine fon oluşturacak kıvamı ve buna paralel soul aromasıyla cana can katan “Alibi” albümün boyutlarını genişletiyor.

“Ara Beni Robot” elektronik, bilim kurgu motifleriyle rock’n’roll sağnağında dansa davet ederken, hani bir tutam da Anadolu Rock esintisi hissettiğimiz “Şehir”, albümdeki zenginliğe katkı sunan kayıtlar. Oturaklı beste yapısı yanında öne çıkamaması olanaksız güzellikteki nakaratıyla parlayan “Podimos”, biraz da 90’lar rock limanından demir alıp başına buyruk yol alan bir başka enerji patlaması olan “Gölge Etme”, grubun karakteristik esintisini en yüksek vokal uyumu ve her sokağından rock manzaralarına çıkan adımlarıyla hissettiren “Whatever Happens”, albüme daldıkça daha derinleri çağıran etkiyi yaratıyor.

Biraz daha sertleşelim derseniz “Outburst” tüm enerjisiyle sizi buyur etmekte elinden geleni ardına koymayacaktır. “Bir Damla Gözyaşı” ile ruhu, rotayı rock’n’roll sularından ayırmayan etki sürerken “Çilek Mevsimi” country, folk otoyolundan direkt mevsimin göbeğine tam bir yol şarkısı. “Kayıp Günler” bu kez albümün kapanış jeneriğine doğru emeği geçen tüm renkleri sahneye alıp alkışlatıyor.

“Radio Ringo” beklediğimize değdi dedirtirken, frekansı müzik dağarcıklarının süzgecinden geçen geniş dalga aralığıyla dinleyiciye keyifli bir dinleme seansı sunuyor.

Öyleyse frekans belli, haydi radyo başına.

tr_TRTurkish