Deniz Ejderhalarının Gerçeküstü ve Gösterişli Dünyası

Okyanusta yaşıyorsan ve suyun içinde yuvarlanır gibi beceriksizce idare etmene birazcık izin veren minik yüzgeçlerle donatılmışsan gerçekten şanslısındır. Deniz ejdarhaları su altının en şanslı canlılarından biridir.

Deniz ejderhası iki stilde görünür, aşağıdaki yapraklı deniz ejderi (Phycodurus eques) incecik organları, bezeli yaprak gibi incecik uzantılarıyla ikinciden daha süslüdür. Diğer türler, aşağıdaki sıska (ya da sıradan) deniz ejderi (Phyllopteryx taeniolatus), gösterişli ve bolca yapraklardan epeyce yoksundur, ama bariz şekilde tuhaf ve harikadır.

deniz ejderha

Onların kuzenleri denizatlarından daha büyük yapraklı versiyonları 14 inç uzunluğa kadar büyüyebilir, sıska olanlar etkileyici bir şekilde 18 inçe kadar.

İlişkili oldukları denizatının aksine, deniz ejderhalarının kavrama yeteneği olan kuyrukları yok ve bu yüzden kendilerini bir şeyin üzerine sabitleyemezler. Bu yüzden su dünyasında sürüklenir, yüzer ve deniz yosunu gibi sallanırlar ve yosunu çok benzer şekilde taklit ederler.

deniz ejderha

Güney ve Doğu Avustralya’nın kapalı alanlarında okyanus endemiktir, zayıf şeyler hayvan ticareti yapan dalgıçlar tarafından tercih edilmektedir. Böyle zarif olduğu için de hem insanlar hem de hayvanlar için paha biçilmezdir maalesef.

Deniz ejderi

Deniz ejderhası kaçakçılığı yaygın hale geldiğinde, 1990’ların başında sayıları kritik oranda düştü ve Avustralya hükümeti her iki tür için de tam bir koruma getirdi. Umuyoruz ki, ustaca kamuflaj bu büyülü yaratıkları daha fazla zarardan uzak tutacak.

deniz ejderha

deniz ejderha

Deniz ejderi

Fotoğraflar: Jason Mintzner, Wikimedia Commons/CC BY 2.0MG photoslecates/flickr/CC BY 2.0

What's your reaction?

tr_TRTurkish