Çin’in “Artık Kadınları” ve İlginç Evlendirme Kampanyası

Bireyin anne babasına saygısı Çin kültüründe en önemli şey olarak görülür. Ve evlenmemesi bir kişinin ailesine saygısızlık yapmasıyla eşdeğerdir. Evlenmemiş kadınlar eksik ve başarısız olarak görülür.

Ülkenin Ulusal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 25-29 yaş arası her beş kadından bir bekâr. Çin’de, 27 yaşın üzerindeki kadınlar “Sheng nu” yani “Artık Kadınlar” olarak adlandırılır. Evlenmemiş erkek oranı daha yüksektir ama onlar kadınlarda olduğu gibi aşırı baskı görmez ama yine de üzerilerindeki baskı büyüktür.

Bir kadın, Chen, muhafazakâr ailesinden uzakta Çin’de tek başına ve tadını çıkararak yaşıyor. Chen, BBC’ye yaptığı açıklamada “Ailem benimle kalabalığa çıkmak istemiyor çünkü onlar diğerlerinin kızlarının yaşlı ve hala bekâr olduğunun bilinmesini istemiyor. Arkadaşlarının ya da komşularının beni anormal olarak görmesinden korkuyorlar. Ve ailem tüm arkadaşlarının torunları da olmasından dolayı kendilerini iyice kötü hissediyorlar,” diyor. Babası Chen’i yılın sonuna kadar evlenmezse evlatlıktan reddetmekle de tehdit etmiş.

2_ Çin'in Kalan Kadınlar

BBC haberin verdiği bilgiye göre the All-China Federation of Women, 2011 yılında bu kadınların durumuyla ilgili bir makale yayınladı: “Güzel kızların zengin ve güçlü bir aileden biriyle evlenmesi için eğitime ihtiyacı yok. Ama ortalama ya da güzel olmayan bir kızı için bu oldukça zor. Bu kızlar rekabet güçlerini artırmak için eğitim almak istiyor. Trajedi şudur ki; onlar yaş alırken ‘değerlerinin düştüğünü’ fark etmiyorlar. Master ya da doktora yaptıklarında yaşlanmış oluyorlar.”

3_ Çin'in Kalan Kadınlar

“Change Destiny” kampanyanın bir parçası olarak SK-II tarafından yayınlanan mini bir belgesel “Artık Kadınlar” ve ailelerinin hikâyelerini aktarıyor.

“Ben her zaman kızımın harika bir karakteri olduğunu düşündüm. O sadece ortalama bir görüntüye sahip, çok güzel değil,” diyor videodaki bir anne, “Evde kalmasının nedeni budur,” derken gözyaşlarını tutmakta zorluk çekerek kızının yanına oturuyor. Kendini sevmeyle ilgili güçlü mesajlar veren, bu kadınlara evlilik şansı vermenin yolunu açmayı amaçlayan video olumlu geri dönüşler alıyor – aileler oğullarına ya da kızlarına potansiyel bir eş bulma umuduyla etkinliğe dâhil olup videoyu paylaşıyorlar.

What's your reaction?

tr_TRTurkish