Bob Dylan Müzesi Önümüzdeki Yıl Kapılarını Açıyor

Bob Dylan’ın devasa arşivindeki eserlere adanmış bir müze olan Tulsa, Oklahoma’daki Bob Dylan Center, 10 Mayıs 2022’de kapılarını açacak.

Müzede Bob Dylan Arşivi’nde bulunan 100.000’den fazla özel kültürel parça bulunuyor. Bunlar arasında, el yazısıyla yazılmış sözler, daha önce yayınlanmamış kayıtlar, daha önce görülmemiş canlı performanslar, nadir fotoğraflar ile usta müzisyenin uzun kariyerini kapsayan diğer paha biçilmez öğeler yer alıyor.

Müzenin açılışı, 2016 yılında George Kaiser Aile Vakfı ve Tulsa Üniversitesi tarafından alınan Dylan’ın eserlerinin gizli bir arşivinin kataloglanması ile sonuçlanıyor.

Bob Dylan Center’daki sergiler arasında, Dylan’ın Minnesota’daki gençliğinden günümüze kadar olan hayatını ve kariyerini izleyen bir multimedya zaman çizelgesi, efsanevi LP’lerine derinlemesine bir bakış sunan bir Columbia Records Gallery ve Dylan’la ilgili senaryolu filmleri, belgeselleri, konser performanslarını ve daha önce hiç görülmemiş materyalleri sergileyen bir gösterim odası da bulunuyor.

Müze ayrıca, ziyaretçilerin Dylan’ın tarihi kayıt seanslarından birinde bulunmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilmesi için en parlak döneminden yeniden yaratılan bir stüdyo içeriyor.

Woody Guthrie Center yakınlarındaki Tulsa Sanat Bölgesi’nde bulunan üç katlı Bob Dylan Center binasının cephesinde Jerry Schatzberg tarafından çekilen 1965 tarihli nadir bir Dylan fotoğrafı yer alıyor. Müze Bob Dylan Arşivi için halka açık mekân olarak kalıcı, geçici ve gezici sergilere yer verecek.

Bob Dylan kısa süre önce tüm kataloğunun müzik yayın haklarını önemli bir anlaşmayla Universal Music Publishing’e sattı. En son albümü “Rough and Rowdy Ways” ise Haziran 2020’de dinleyiciyle buluşmuştu.

Rollingstone.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish