Bağımsız Film Efsanesi Usta Yönetmen Roger Corman Yaşamını Yitirdi

Bağımsız sinemanın usta yönetmeni, yapımcısı ve stüdyo yöneticisi Roger Corman 98 yaşında hayatını kaybetti.

“Pop Sinemasının Papası” olarak bilinen Corman, kariyeri boyunca yüzlerce düşük bütçeli bağımsız filmin yönetmenliğini üstlendi. Önemli filmleri arasında “The Little Shop of Horror”, “Rock ‘n’ Roll High School”, “Death Race 2000”, “A Bucket of Blood” ve “X: The Man with the X-ray Eyes” sayılabilir.

Esasen Corman’ın markası 1950’ler ve 60’larda gelişti. Bu filmler arasında Edgar Allan Poe eserlerinden uyarlanan, çoğu Vincent Price’ın başrolünü oynadığı “House of Usher” ve “The Masque of the Red Death” gibi bir dizi film de vardı.

Corman bir yapımcı olarak, gelecekte Hollywood efsanesi olacak pek çok genç yönetmen ve oyuncuya da fırsat verdi. Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, James Cameron, Ron Howard ve Jonathan Demme gibi yönetmenler kariyerlerinin başlarında Corman ile çalıştılar. Daha sonra bu yönetmenler Corman’ı kendi filmlerinde oynattılar: Scorsese’nin The Godfather Part II, Demme’nin The Silence of the Lambs ve Philadelphia ile Howard’ın Apollo 13 filmlerinde kamera önünde kısa da olsa göründü.

Scorsese, 1972 yapımı “Boxcar Bertha”da Corman’la çalışmasını “Büyük bir profesör gibiydi” sözleriyle anlatıyor. “Ondan bir filmin nasıl bir araya getirileceğini öğrendim. Size piyasanın gerçeklerini öğretiyor: Şurada bir kovalamaca sahnesi olmalı; şurada biraz çıplaklık olmalı. Bunun için özür dilemezdi. Eğer onun için bir film yapacaksanız bunu kabul etmeniz gerekiyordu. Corman formülünü benimsemekte bir sakınca görmedim.”

Aralarında Jack Nicholson, Peter Fonda, Bruce Dern, Charles Bronson, Robert De Niro, Tommy Lee Jones, William Shatner ve Sandra Bullock’un da bulunduğu etkileyici bir oyuncu listesi Corman’ın filmlerinde rol almaya başladı.

“Yani, onun en önemli şekilde desteklemediği kimse yoktu. O benim ana bağlantımdı, bir insan olarak olacağımı düşündüğüm her şey için can damarımdı,” diyor 1960’larda Corman’ın birçok filminde rol alan Nicholson.

Corman ayrıca aralarında New World Pictures, Millennium Films, New Horizons ve Concorde Pictures’ın da bulunduğu çok sayıda film stüdyosu kurdu. Özellikle New World Pictures, yüzlerce yabancı filmin Amerika’da dağıtımından sorumluydu.

Bu çabalarından ötürü Corman, 2009 yılında “filmlere ve film yapımcılarına yaptığı zengin katkılardan dolayı” Onursal Akademi Ödülü’ne layık görüldü.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Photo by Mark Mainz/Getty Images

Consequence.net

tr_TRTurkish