Avangart Besteci Harold Budd Yaşamını Yitirdi

Amerikalı ambiyans ve minimalist besteci Harold Budd 84 yaşında öldü.

Ölümü, bu sabah (9 Aralık) Facebook’ta paylaşım yapan Cocteau Twins’ten yakın arkadaşı Robin Guthrie tarafından doğrulandı.

Menajeri Steve Takaki ise ölüm nedeninin koronavirüs komplikasyonları olduğunu ekleyerek onun ölümünü doğruladı.

Budd en çok Cocteau Twins, Brian Eno ve Andy Partridge ile yaptığı iş birliği ve piyanodaki “soft pedal” tarzı ile ilişkilendirilmesiyle tanınıyordu.

1936’da Los Angeles’ta dünyaya gelen Harold Budd, Mojave Çölü’nde büyüdü. Daha sonra orduya katıldı ve jazz saksafoncusu Albert Ayler ile alay grubunda davul çaldı.

Sonra, Ingolf Dahl’ın yanında çalıştığı Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde müzikal kompozisyon alanında yüksek lisans derecesi aldı. Budd, ilk kaydedilen eseri “The Oak of the Golden Dreams”i ise 1970 yılında yayımladı.

Sekiz yıl sonra, yapımcılığını Eno’nun yaptığı “The Pavilion of Dreams”i çıkardı. 1980’de “Ambient 2: The Plateaux of Mirror”, 1984’te “The Pearl” ve 1988’deki “The White Arcades”de Eno ile iş birliği yaparak çalışmaya devam etti.

Budd’ın seksenlerde diğer önemli iş birliği İngiltere’ye taşınması ve Cocteau Twins’le bağlantı kurmasının ardından geldi. 1986’da ortak bir albüm olan “The Moon and the Melodies”i çıkardılar ve Guthrie ile 2000’lerde birkaç projede daha birlikte çalıştılar.

Düzenli olarak solo bir sanatçı olarak çalışmaya devam eden, çeşitli benzersiz iş birlikleri ile kendini ileri taşıyan ve son ana kadar müzik üretip paylaşmayı sürdüren Harold Budd’ın, Robin Guthrie ile ortak albümü “Another Flower”, henüz geçen hafta 4 Aralık’ta yayımlanmıştı.

Kapak fotoğrafı: Steve Thorne/Redferns/Getty Images

What's your reaction?

tr_TRTurkish