5R- Sıradışı şeylere adanmış 5 müze

Müze ziyareti, hem bakış açınızı genişletmenin hem bilgilenmenin hem de kendinizi eğlendirmenin bir yoludur. Son yıllarda müzeler, daha fazla insanı kendine çeken alışılmadık şeylerle dolu heyecan verici alanlara dönüştü. Geleneksel sergiler, kişinin nesneleri manipüle edebileceği, deneyler yapabileceği ve yeni bir şeyler yaratmaya katılabileceği alanlarla değiştirildi. Bugün, geçmişte ilginç bir şey olarak düşünmediğiniz çeşitli konular hakkında bilgi edinebileceğimiz müzeler var. Modern müzeler, sergilenen unsurlarda parlak fikirlerin ve sınırsız yaratıcılığın uygulandığı yerlerdir.

Plastinaryum

Plastinasyon, insan dokularının polimerler yardımıyla korunduğu bir süreçtir. Gunther von Hagens, yaklaşık 39 yıl boyunca tıp, diseksiyon ve kimya okuduktan sonra bu tekniği mükemmel hale getirdi. Gunther Von Hagens tarafından yönetmiş plastinasyon enstitüsünde, insan formunun inceliklerini gösteren yaratıcı pozisyonlarda korunmuş insan bedenlerini görebilirsiniz. Almanya’nın Guben kentindeki Plastinarium’u ziyaret edenler, insan vücudu ve hayvanların anatomisi hakkında daha fazla bilgi edinme şansına sahip. Üstelik plastinasyonun grafik sürecine bizzat şahit olabilirler. Ünlü ve sıra dışı Body World sergileri, vücut tedariki konusundaki etik tartışmaların konusu olmaya devam ediyor. Birçok insan ölüm sonrası insan kalıntılarının nasıl işlendiğini tartışıyor.

Kaynak

Cancun Sualtı Müzesi

Meksika’daki Cancun Sualtı Heykel Müzesi biyologlar ile sanatçı Jason deCaires Taylor arasındaki işbirliğinin sonucunda şturuldu. Bu kar amacı gütmeyen organizasyon, 2009 yılında Cancun, Isla Mujeres ve Punta Nizuc’un masmavi sularında kuruldu. Müze, deniz yaşamının çeşitliliğini teşvik ediyor ve çoğu İngiliz heykeltıraş Jason deCaires tarafından yaratılan 500’den fazla gerçek boyutta heykel içeriyor.

Cancún’daki en büyük ve en mercan resifi olan Manchones Reef, dalgıçlardan çok zarar gördü. Hızlı bir çözüm gerektiren bu durum akut bir sosyal sorun haline geldi. Müzeler, okullar ve galeriler dahil olmak üzere farklı kamu kuruluşları, insanların bu konudaki farkındalığını artırmak için çok çaba sarf ediyor. Cancun Sualtı Heykel Müzesi, çevre ile etkileşimimizin harika bir görsel temsili ile bu konuyu ele almaya karar verdi. Dolayısıyla müzenin ana amacı, turistler ve dalgıçlar tarafından zarar gören mercan resiflerine alternatif bir destinasyon sağlayarak kurtarmak.

Kaynak

Bitmiş İlişkiler Müzesi

Bitmiş İlişkiler Müzesi gezici bir koleksiyon olarak başladı ve bir süre sonra Hırvatistan’ın Zagreb kentinde kalıcı bir müzeye dönüştü. 2010’dan beri, bitmiş aşkları ve insan ilişkilerinin diğer yönlerini araştırıyor. Müzeyi ziyaret ederken, ilişkilerin farklı insanlar için ne anlama geldiğini ve onlardan nasıl gelişebileceğini öğrenebilirsiniz.

Müzenin sergisi, dünyanın her yerinden insanlar tarafından isimsiz olarak bağışlanan nesnelerden oluşuyor. Her birinin kendi hikayesi var ve farklı insan duygularını yansıtıyor. Bazı şeyler sizi üzse de çoğu umut veriyor ve iyileşebileceğimizi hatırlatıyor. Müze, eski sevgililerden kalan kişisel eşyaları bağış olarak kabul etmeye devam ediyor.

Kaynak

Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi

Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunuyor. MÖ 2500’den günümüze hijyen ve sanitasyonun tarihsel gelişimini detaylandıran nadir bir nesne koleksiyonu sunan müze teknoloji, sosyal gelenekler, görgü kuralları, sağlık koşulları ve farklı zamanların yasama çabalarıyla ilgili sergileri de barındırıyor. Tuvaletler ve kullanımları ile ilgili bir şiir koleksiyonu da var.

Klozet yokken dünyanın nasıl göründüğünü gösteren resimler, buluşlarının getirdiği inanılmaz değişiklikler, altın ve gümüşten yapılmış Roma klozetleri ve hazine sandığı şeklinde Ortaçağa ait bir seyyar tuvaleti kopyası da görenleri şaşırtıyor.. Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi’ni ziyaret ederken, tuvaletlerin gelişimi ile ilgili birçok anekdot ve ilginç gerçekleri de öğrenebilirsiniz.

Kaynak

İşkence Müzesi

İşkence Müzesi, Singel kanalına bakan çiçek pazarının hemen yakınında, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın merkezinde yer almaktadır. Bu küçük müze, dünyanın en sıra dışı müzeleri listesine dahil edilmiştir. Çok çeşitli işkence aletleri nedeniyle turistler arasında oldukça popülerdir.

Müze, Avrupa geçmişinin korkunç yanının canlı bir görüntüsünü sunuyor. Sergisinde engizisyon sandalyesinden giyotine kadar çok sayıda ceza aletini var. Hepsinde sekiz dilde tarihsel arka plan bilgilerinin olduğu gravürler ve açıklamalar yer alıyor.

Kaynak

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish