5R – Nisan Ayı Film Önerileri

Nisan ayında sinemaseverleri salonlarda onlarca yeni film bekliyor. Bunlardan 5 tanesini seçtik ve işinizi bir nebze olsun kolaylaştırmaya çalıştık. İyi seyirler.

A United Kingdom – Aşkın Krallığı

Yönetmenliğini Amma Asante’nin üstendiği filmde, Botswana Devleti’nin ilk başkanı Seretse Khama ve eşi Ruth Williams’ın gerçek öyküleri anlatılıyor. Londra’da eğitim görmekte olan Seretse Khama (David Oyelowo), Afrika’nın güney kısmında yaşayan Bamangwato halkının kral veliahtıdır. Bir partide tanıştığı İngiliz Ruth Williams (Rosamund Pike) ile birbirlerinden etkilenirler ve kısa sürede evlenerek Afrika’ya giderler. Bu durum hem Bamangwato halkının ileri gelenleri, hem de Güney Afrika’da ayrımcılık (apartheid) yönetimini sürdürenler tarafından büyük tepkiyle karşılansa da Khama, yönetimden feragat etmek ve sürgüne gönderilmek pahasına -tıpkı eşi gibi- aşkından vazgeçmeyecektir.

The Shack – Baraka

İlk yönetmenlik deneyimini 2009 yapımı psikolojik gerilim türündeki Exam ile yapan Stuart Hazeldine‘in ikinci projesi olan The Shack; William P. Young’ın kaleme aldığı, yayınlandığı 2007 yılında çok satanlar listesine de adını yazdıran bir edebiyat eseriyken, beyazperde izleyicisi ile buluşacak. Konusu ve karakterleriyle dikkatleri çekici olan, Sam Worthington, Octavia Spencer ve Graham Greene gibi isimleri içeren bir kadrosuyla film, Tanrı’yı görselleştirmesiyle bazı kesimlerden tepkiler de aldı. 2011 yapımı The Help filmindeki rolü ile hem Altın Küre hem de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü göğüsleyen Octavia Spencer; filmde Tanrı olarak izleyici karşısına çıkıyor.

On Body and Soul – Beden ve Ruh Üzerine

Yönetmenliğini ldikó Enyedi’nin üstlendiği, Berlin’de ödüle doymayan film, birbirini hiç tanımayan nev-i şahsına münhasır Endre ve Maria’nın rüyalarının da işin içinde olduğu alışılmadık, komik ve masalsı aşklarını anlatıyor.
Bir mezbahada yöneticilik yapan ve pek de konuşkan sayılmayan Endre’nin hayatı, mezbahayı denetlemek için gelen Maria’nın ortaya çıkması ile tamamen değişir. Endre, görür görmez etkilendiği Maria’ya karşı olan duygularını kendine bile söyleyemez. Maria’nın kılı kırk yaran tavrı da bu durumu kolaylaştırmamaktadır. Fabrikada gerçekleşen hırsızlık olayının soruşturması devam ederken bu iki insan aslında her gece kimsenin bilmediği bir âlemde buluşmaktadır.

Things to Come – Gelecek Günler

Avrupa’nın dikkat çeken kadın yönetmenlerinden Mia Hansen-Løve, son filmi Things to Come vizyon için hazırlanıyor. Mia Hansen-Løve’ın Gelecek Günler’inde ünlü oyuncu Isabelle Huppert seyirciye güçlü bir kadın karakter portresi sunuyor. Evli ve iki çocuklu felsefe öğretmeni Nathalie, işi, annesi ve evliliği arasında sıradan bir tempoda yaşamını sürerken başına gelenler yüzünden yeni bir hayat kurmaya doğru adım atar. Rotten Tomatoes’a göre 2016’nın en iyi yabancı filmleri listesinde yer alan Gelecek Günler ile Mia Hansen-Løve Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Gümüş Ayı Ödülü’nü kazandı.

Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Galaksinin Koruyucuları 2

“Galaksinin Koruyucuları 2” filminde ekip uzayın uzak noktalarına yolculuklar ederken bir yandan da galaksiyi korumak adına farklı maceralara atılıyor. Koruyucular, artık aileleri haline gelen ekipte birbirlerini düşmanlara karşı korumak için savaşırken, Starlord olan Peter Quill’in gizemli geçmişinin sırları da çözülmeye başlıyor. Eski düşmanlar yeni müttefiklere dönüşürken, hayranların klasik çizgi romanlardaki favori karakterleri kahramanlarımızın yardımına koşuyor.
James Gunn’ın yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Chris Pratt, Vin Diesel ve Bradley Cooper gibi yıldız isimlerin yer aldığı 2014 yapımı Guardians of the Galaxy’nin devam filmi niteliğinde olan yapıt, bir kez daha Marvel’ın yapımcılığında izleyiciyle buluşacak. Başrollerdeki kadrosunun değişmediği yapımda yönetmen koltuğunu da bir kez daha Gunn üstleniyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish