Karadağ’da Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Millli Park

Doğa severler için bu müthiş destinasyonlara bir göz atın!

Karadağ (Montenegro) Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri. Gece hayatıyla, harika sahilleri ve bir grup dağlarla çevrili olmasıyla ünlüdür.( Monte negro İtalyanca’da kara dağ anlamına gelir.) Bu küçük ülkenin görülmesi gereken bir çok unsuru var ve bir liste yapılacak olursa Milli Parkları göze çarpan ve cezbeden en güzel destinasyonlarıdır.

 

  1. National Park Lovcen

Photo: Boyko Blagoev via Flickr / CC BY 2.0

Lovćen, deniz ile anakaradaki sınırda duran, çok farklı bitki türlerine sahip olan Lovcen’de 1158 bitki türüne sahiptir (bunların dördü endemiktir) . Lovcen milli parkının en büyük ve en önemli anıtı, Petar Petrović Njego’nun  mezarıdir (Petrović-Njego Hanedanı, 1696-1918 yılları arasında Karadağ’ın egemen ailesidir).

 

2.Durmitor

Photo: montenegrogodom.com

Durmitor, Karadağ’da dağ turizminin ana destinasyonudur. Durmitor dağının merkezinde yer alan Žabljak, uzun ve zengin geçmişi olan Balkanlar’daki en yüksek yerleşim yeridir. Durmitor Dağı’ndaki en dikkat çekici noktalar, 18 buzul gölüdür ve en tanınmışları Crno jezero’dur (Siyah Göl)

 

.3. Biogradska Gora

Photo: amira_a via flickr / CC BY 2.0

 Biogradska Gora, Karadağ’da bir orman ve  milli park. Park, Avrupa’daki son üç yağmur ormanından birini içeriyor. Parkın benzersiz özelliklerinden biri bakire ormanı- Biogradska Gora, 500 yıllık ağaçlar ve en büyük buzul gölü – Biogradsko gölü

 

  1. Skadarsko (İşkodra) Gölü

Photo: Fif’ via Flickr / CC BY-SA 2.0

Skadarsko gölü (İşkodra Gölü)Arnavutluk ve Karadağ sınırında. Güneydoğu Avrupa’daki en büyük göldür ve nispeten genç bir eski göldür. Adı Arnavutluk’un kuzeyindeki İşkodra  kentinin adını taşıyor. Göl, Avrupa’daki en büyük kuş rezervlerinden biri olması ve Avrupa’nın en son pelikan yaşam alanları arasında olması nedeniyle önemli ve popülerdir.

 

  1. Prokletije

https://www.instagram.com/p/BHfhyTqhv8t/

Prokletije (“lanetli dağlar” anlamına gelir), Arnavutluk’tan Kosova’ya ve doğu Karadağ’a uzanan bir dağ sırasıdır. Prokletije, 50 endemik tür ile birlikte flora için en önemli orta Avrupa bölgelerinden biridir. Ayrıca, nesli tükenmekte olan Balkan vaşağı ve bir tür endemik kertenkele – Dinarolacerta montenegrina’ya ev sahipliği yapıyor. Ek olarak, Prokletije’de 140 tür kelebek bulunmuş ve  Avrupa’nın kelebek çeşitliliğinde en zengin bölgesidir.

Kaynak: Slavorum

tr_TRTurkish